Ekonomi Vakıflar Kiraları Düşürdü

Vakıflar Kiraları Düşürdü

Son Güncelleme:

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’un da arasında bulunduğu farklı illerde Bedesten, hamam, kervansaray, arasta, çarşı gibi tarihi ve turistik alanlarda bulunan kira bedellerinde yüzde 30’lara varan indirime gitmesi buralarda kiracı olan esnaf tarafından memnuniyet ile karşılandı. Bakanlar Kurulu kararı ile Antalya, Bursa, Aydın, Hatay, İzmir, İstanbul ve Muğla gibi çeşitli illerde hamam, kervansaray, arasta, çarşı gibi tarihi ve turistik alanlarda bulunan kira bedellerinde yüzde 30’lara varan indirim yapılması hakkında açıklamalarda bulunan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, gayrimenkullerde yüzde 5 ila yüzde 30 arasında kira indirimi yapıldığını, esnafın bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi.

Geçen Yıl Artış Yoktu

Geçtiğimiz yıl kiralarda artış yapmayarak esnafa büyük avantaj sağladıklarını belirten Ertem, bu yıl da yapılan kategorizasyona göre indirimler gerçekleştirildiğini, düzenlemenin 2017 aralıkta sona ereceğini söyledi.

Nisan Ayı Kirası İndirimli

Yıllık 500 milyon lira civarında kira geliri elde edildiğini belirten Ertem, indirimin en üst seviyeden yapılması durumunda 75 milyon lira civarında bir indirim gerçekleşeceğini, bu indirim oranının gelirleri etkilemeyeceğini söyledi. Kiracıların yapılan indirimleri nisan ayı itibari ile hissedeceğini ve nisan ayı kirasını düşük yatıracağını söyleyen Ertem, özellikle İstanbul gibi terör olaylarının yaşandığı şehirlerde esnafın son dönemde mağdur olduğunu yapılan indirimin esnafı memnun edeceğini söyledi.

Destek Rahatlatıyor

Yapılacak indirim hakkında açıklamada bulunan Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Gülçek, yapılan indirimin esnaf için can suyu hükminde olduğunu, zor günlerde devlet tarafından yapılan bu desteğin çok önemli olduğunu söyledi.

Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın