Destek Primleri Yatırıldı

0

Dünya Çay Raporu ile çay tüketiminde adını listenin en üst sırasına yazdırmayı başaran ülkemizde çay üreticisi için teşvik çalışmaları son hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor hakkında bilgilendirmede bulunan Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, Türkiye’nin dünyanın beşinci büyük çay üreticisi olduğunu, 2016 yılı verilerine göre çay tüketiminin arttığının bilgisini verdi. Dünya genelinde de çay tüketiminin arttığını söyleyen Önder, dünya genelinde çay üretim alanlarının 4,52 milyon hektara ulaştığını ve yoğun bir çay tüketimi olduğunu, üretimde birinciliğin ise Çin’de olduğunu söyledi. Türkiye’nin çay üretiminde 259 bin ton üretim ile Sri Lanka’dan sonra geldiğini ve beşinci sırada olduğunu belirten Önder, kişi başı çay tüketiminin ise 3,5 kilogram olduğunu ve tüketimde birinci sırada olduğumuzu söyledi.

Primler Hesaba Yatırıldı

Çay üreticilerinin heyecanla beklediği haber ÇAYKUR (Çay İşletmeleri) Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yaptıkları yazılı açıklama ile 2016 yılı yaş çay destekleme primlerin yatırıldığını belirten yetkililer, prim bedellerini bekleyen üreticilerin banka hesaplarını kontrol edebileceklerini söyledi.

185 Bin Üretici

Yapılan yazılı açıklamada 2016 yılı sezonunda 185 bin 937 üreticinin yaş çay üretimi karşılığında destek primi almaya hak kazandığını belirten yetkililer, üreticilerin banka hesaplarına yaş çay destek primlerinin yatırıldığını ve yarından itibaren primlerin bankadan çekilebileceğini söyledi.

168 Milyon Lira

Yaş çay destek primi kapsamında 185 bin 937 adet üreticinin 168 milyon 291 bin 355 ton yaş çay ile destek primi almaya hak kazandığını belirten yetkililer, destek kapsamında toplamda 168 milyon 379 bin liranın destek olarak hesaplara yatırıldığını söylediler.

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın