Çiftçi Ödemelerinde Yeni Düzenleme

0

Resmî gazete ’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile çiftçilerin yaptıkları ödemeler ile ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre yapılan bu tebliğ değişikliği ile gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerin yapmaları gereken ödemelerde farklı bir uygulamaya geçildi. Vergiye tabi olmayan çiftçilerin, toptancı hallerinde faaliyet göstermekte olan tüccarlar, üreticiler, komisyoncular ve üretici örgütlerine yaptıkları bazı ürünlerin satışı ile ilgili ödemeler bundan önceki süreçte aracı finansal kurumlar kanalı ile gerçekleştiriliyordu ancak tebliğin yayımlanmasından sonra aracı kurum zorunluluğu ortadan kaldırılmış oldu.

Resmî Gazete’ de Yayımlandı

Bir süredir gündemde olan ve çiftçilerin sonuçlanmasını beklediği konu Resmî gazete ‘de yayımlanarak resmileşmiş oldu. Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği çiftçilerin yaptıkları ödemelerde yeni bir sürecin başlamasına neden olacak. Çiftçiler artık aracı kurum zorunluluğuna takılmayacak.

Zorunluluk Kaldırıldı

Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer yayımlanan tebliğ ile gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler tarafından toptancı hallerinde faaliyet gösteren üretici, tüccar, üretici örgütleri ve komisyonculara yapılan meyve ve sebze, et ve et ürünleri, su ve su ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve bal gibi diğer gıda maddeleri, kesme çiçek ve süs bitkileri satışları ile söz konusu yerler dışında bulunan makamlara kanun kapsamında bildirme tabi tutulmuş satışlardan gerçekleşen ödeme ve tahsilatların aracı finansal kurum aracılığı yapılması zorunluluğunun kaldırıldığını, çiftçilerin bundan sonraki süreçte bu zorunluluk olmaksızın hareket edebileceğini ve işlemlerini daha kolay yapabileceklerini söylediler.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın