Ana Sayfa Ekonomi İsrail Enerji Bakanından Boru Hattı Açıklaması!

İsrail Enerji Bakanından Boru Hattı Açıklaması!

-

İsrail Enerji Bakanı, doğalgaz hattı konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak için hazır olduklarını açıkladı.

İsrail Enerji Bakanı ülkedeki bir gazeteye Türkiye ile işbirliği konusunda bazı açıklamalar yaptı. Doğalgaz hattının inşası için bu yılın yazında Türkiye ile masaya oturmayı umduklarını ifade eden İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, mutabakat zaptının bir an önce imzalanmasını istediklerini belirtti. Steinitz gazeteye verdiği demeçte “Anlaşmanın sağlanması durumunda doğalgaz boru hattı 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanabilir” dedi.

Yuval Steinitz 2016 yılının Ekiminde Türkiye’yi ziyaret etmiş, Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıyla bir dizi görüşme yapmıştı. İki ülkenin enerji bakanları arasında yapılan görüşmeler 3 tur olarak gerçekleşmişti. İsrail Enerji Bakanı, Bakan Berat Albayrak ile Asya’dan Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçmesi planlanan doğalgaz hattı hakkında görüşmüştü. İsrail bu noktada Avrupa’ya taşınan doğalgazda pazar payını arttırmayı hedeflerken, bölgede de daha aktif bir konuma yükselmeyi hedefliyor. Ülkenin bu isteklerini Bakan Berat Albayrak’a da ileten İsrail enerji bakanı, Türkiye’den onay beklediklerini kaydetti.

Yuval Steinitz gazeteye verdiği demeçte, İsrail üzerinden Türkiye sınırına girecek boru hattının yaklaşık 500 kilometre olduğunu belirtti. Steinitz’in açıklamasında hattın Güney Kıbrıs Rum Kesimi ekonomik alanından geçeceğini ifade etti. Fakat bunun için bir izin alınmasının söz konusu olamayacağının da altını çizdi. “Çünkü boru hattı kara sınırları dahilinde değil, ekonomik sulardan geçecek” diyen Steinitz, Türkiye ve İsrail’in bu konuda birlikte karar vereceklerine vurgu yaptı.

Yuval Steinitz “Söz konusu doğalgaz boru hattının inşa sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz akışı başlayacak” şeklinde konuştu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,610BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler