Ana SayfaEkonomiMart Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı!

Mart Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı!
M

-

Mart ayında yaşanan enflasyon rakamları açıklandı.

TÜİK, Mart ayına dair enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi mart ayında yüzde 1,02’lik oranda artış yaşadı. Yurt içi üretici fiyat endeksiyse yüzde 1,04’lük oranda artış kaydetti.

Tüketici Fiyat Endeksi

Tüketici fiyat endeksi şubat ayına oranla yüzde 1,02’lik artış kaydetti. 2016 yılının Aralığına göre ise artış yüzde 4,34 oldu. 2016 yılının mart ayına bakıldığında artışın yüzde 11,29 olduğu tespit edildi. son 12 ay baz alındığında ise artış yüzde 8,21 seviyesinde kendini gösterdi.

TÜİK’in açıklamasına göre en fazla artış giyim ve ayakkabı gruplarında görüldü. Söz konusu ürünlerin fiyatları yüzde 1,99 oranında arttı. Gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış yüzde 1,93 oranında oldu. Sağlık giderlerindeki artış yüzde 1,88’lik oranda kendini gösterdi. Vatandaşların eğlence ve kültür harcamaları yüzde 1,55 oranında arttı. Ev eşyalarındaki artış yüzde bir oldu. Mart ayında alkollü içecek ve tütün ürünleri fiyatında herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi

Mart ayında yurt içi üretici fiyat endeksinin Şubata göre yüzde 1,04’lük oranda attığı açıklandı. TÜİK’in açıklamasına göre Mart ayı endeksiyle 2016 Aralık ayı endeksi arasındaki artışın yüzde 6,38 olduğu kaydedildi. Yurt içi üretici fiyat endeksi 2016’nın Mart ayına göre ise yüzde 16,09’luk oranda artış yaşadı. Son 12 ay baz alındığında ortalama artışın yüzde 6,89 oranında yükseldiği gözlemlendi.

Sanayi alanında faaliyet gösteren gruplardaki değişim şöyle hayata geçti. Maden ve taşocağı alanı yüzde 0,37 oranında arttı. Elektrik ve gaz alanındaki artış yüzde 2,69 düşüş sergiledi. İmalat sanayisi yüzde 1,35’lik artışa ev sahipliği yaptı. Şubat ayına bakıldığında en çok artışın eczacılık ürünlerinde olduğu görüldü artış yüzde 6,84 seviyesinde gerçekleşti. Düşüş yönlü hareketler ise petrol ürünlerinde, doğalgazda ve iklimlendirme sektörlerinde gözlemlendi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol