Ana Sayfa Ekonomi Un İhracatında Çıta Yükseldi! Hedef 1,2 Milyar Dolar

Un İhracatında Çıta Yükseldi! Hedef 1,2 Milyar Dolar

-

Türkiye Un Sanayicileri 2017 yılı un ihracat hedeflerini belirledi. Hedef 1 milyar 200 milyon dolarlık ihracat olarak açıklandı.

Konu hakkında açıklamalar yapan TUSAF Başkanı, 2017’de yüzde onluk oranda artış hedeflediklerini kaydetti. Eren Günhan Ulusoy, un sanayisinin büyüdüğünün altını çizerek, “Bu yılki un ihracat tahminimiz 1,2 milyon dolar seviyesinde” dedi.

TUSAF Başkanı açıklamasında geçen yılın rakamlarına değindi. 2016’da bir milyar 100 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiğini ifade eden Başkan Ulusoy, “Un ihracatında toplam miktar üç buçuk milyon tonu buldu. Bu yıl hedeflerimizi yüzde on seviyesinde arttırdık” şeklinde konuştu.

TUSAF Başkanı, geçen yıl önemli pazarlara hakim olduklarını belirtti. “Türkiye’ye komşu ülkelere yaptığımız ihracat miktarı geçen yıl yükselişe geçti. Özellikle Irak’a yapılan ihracat miktarında artış oldu. Türkiye Irak un pazarının neredeyse tamamına hakim durumda” dedi.

Türkiye’nin 2016’da yüzden fazla ülkeye un ihraç ettiğinin altını çizen Ulusoy, ABD’de dahil olmak üzere dünyanın dört bir köşesine Türk ihracatçıların un gönderdiğini ifade etti. Ulusoy açıklamasında, Türk un ihracatçılarının değişen taleplere cevap verecek ürünler ürettiklerini, diyabetik un ile ABD pazarına giriş yapıldığını ve diyabetik un üretiminin saygın kuruluşlar tarafından onaylandığını da sözlerine ekledi.

TUSAF Başkanı, “Türkiye un ihracatı noktasında dünyanın en fazla ihracat yapan ülkesi konumunda. Dünya ihtiyacının yaklaşık yüzde otuzluk bölümü Türkiye’den karşılanıyor. Un ihracatında ikinci ülke ise Kazakistan. Hem birinciliğimizi kaptırmamak hem de ihracat miktarımızı arttırmak için ürün yelpazemize yenilerini eklemeliyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye Un Sanayicileri bu yılki ihracatta yüzde 10 oranında artışın olmasını ön görürken, ihracattan elde edilecek toplam tutarım ise 1,2 milyon dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,618BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler