Ana Sayfa Ekonomi İstanbul Ticaret Odası ile Medine Ticaret Odası Arasında İşbirliği

İstanbul Ticaret Odası ile Medine Ticaret Odası Arasında İşbirliği

-

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar tarafından, Medine Ticaret ve Sanayi Odası (MCCI) ile imzalanan iş birliği anlaşmasında, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında yer alan ticari köprünün aynı zamanda küresel seviyede ortaya konan bir ortaklık olduğunu belirterek bu ortaklığın büyütülmesi için çaba sarfedeceklerini ifade etti.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki refah ve huzur için oldukça önemli aktörler olduğunu vurgulayan Çağlar, “Suudi Arabistan ile mevcut ihracatımız 3 milyar doların üstünde, ithalat rakamlarımız ise 2 milyar dolar seviyesinde. Dolayısıyla 5 milyar dolar seviyesinde bir ticaret hacmimiz var. Fakat ülkemizin 400 milyar dolar, Arabistan’ın ise 500 milyar dolar seviyesinde dış ticaret hacmi varken bu rakam oldukça düşük kalıyor. Biz bu rakamı arttırmalıyız.” diye konuştu.

İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Çağlar, geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan Odalar Birliği ve Suudi Arabistan Ulusal Hurma Merkezi Birliği ile İstanbul’un hurma ticaretinde bir merkez olması konusunda anlaşma sağlandığını da ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz arasındaki dostluğun da ticari ilişkilerimize bir dayanak olduğunu belirten Çağlar, ikili ilişkilerin gün geçtikçe artacağını sözlerine ekledi.

Medine Ticaret ve Sanayi Odası (MCCI) Yönetim Kurulu Başkanı Münir Muhammed Nasır bin Sad ise Türkiye’nin ülkesi için en önemli ticari ortaklardan biri olduğunu belirterek, ortak çalışmaların arttırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti. Beraberinde 100 kişilik iş adamı heyeti ile geldiklerini belirten Sad, Türkiye’nin sanayi ve ticari deneyimlerini Suudi Arabistan’a taşımak ve en kısa zamanda da Türk iş adamlarını Medine’de misafir etmek istediklerini belirtti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler