Ana Sayfa Ekonomi Nitratlı Gübreye Kameralı Takip!

Nitratlı Gübreye Kameralı Takip!

-

Nitratlı gübre satış noktalarına ve depolarına kamera sistem zorunlu hale getiriliyor.

Nitratlı gübrelerin kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Patlayıcı imalatında kullanılan nitratlı gübrelerin daha sıkı şekilde denetlenmesi için, nitratlı gübre satışı yapan yerlere ve depolarına kameralı takip sisteminin yerleştirilmesi zorunlu tutulacak.

Piyasaya arz edilen nitratlı gübrelerin satış noktaları ve depoları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından günün her anında izlenecek. Konuyla ilgili tebliğ bu gün Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre söz konusu satış yerleri ve depolar kamera sistemi takmak zorunluluğuna tabi tutuldu.

Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ uyarınca, gübre satış noktaları – depolar istenilen şartlarda kamera sistemi takmakla yükümlü hale geldi. Birden fazla satış noktası yada deposu olan firmalar, her bir yer için ayrı olarak kamera sistemi kurduracak. Sistem tüm satış yerini veya depoyu görecek. Tek kameranın yetersiz kaldığı durumlarda birden fazla kamera yerleştirilecek. Satış noktasının veya deponun tüm giriş çıkış yerleri kameranın görüş alanı içerisinde olacak. Depo veya satış noktasında kameranın görmediği kör nokta kesinlikle olmayacak. Söz konusu kamera sistemi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesine anlık olarak veri aktaracak. Bu görüntüler Bakanlıkça denetim altında alınacak. Bakanlık bu konudaki denetimlerini karekod ve DNA barkodlu takip sistemiyle birlikte takip edebileceği gibi, ayrı olarak da yapabilecek.

Söz konusu tebliğ uyarınca, gübre üreticileri ve satış kanalları ifade edilen güvenlik önlemlerini 2017’nin son gününe kadar yaptırmak zorunda olacak.Bakanlık tebliğle birlikte hem nitratlı gübrelerin kontrolünü sağlayacak hem de amaç dışı kullanılmasının önüne geçecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,713BeğenenlerBeğen
11,334TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
2,445TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler