Ana Sayfa Ekonomi Ağbal: KDV İstisnası Ekonomiye Can Verecek

Ağbal: KDV İstisnası Ekonomiye Can Verecek

-

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına dair uygulamaya sokulacak olan KDV istisnası hakkında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu konumda olan vatandaşların Türkiye’den alacakları konut ya da iş yerleri için KDV istisnası uygulanacağını ve bu vatandaşların alım esnasında KDV ödemek zorunda kalmayacağını konu hakkındaki tebliğin Başbakanlık’a gönderildiğini söyledi. Geçen ay resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanunun inşaat sektörü başta olmak üzere bu sektöre bağlı yan sektörlerde de hareketliliğe sebep olacağını belirten Ağbal, tebliğin Başbakanlığa gönderildiğini konu hakkında yakın zamanda detaylı bilgilerin geleceğini ve tereddütlerin ortadan kalkacağını söyledi.

Konut Bedeli Döviz Olarak Getirilecek

KDV istisnasının inşaat sektörü başta olmak üzere farklı sektörlerde de hareketliliğe sebep olacağının altını çizen Ağbal, yurt dışında yerleşik olan ve Türkiye’den konut yada iş yeri almak isteyen vatandaşların bu KDV istisnasından yararlanabilmesi için vatandaşın almayı planladığı konut bedelini döviz cinsinden yurt dışından getirmesi gerektiğini ve satın alınan konutun da en az 1 yıl boyunca elde tutulması gerektiğini vatandaşın bu 1 yıllık süreçte satış işlemi gerçekleştiremeyeceğini söyledi.

Traktör ve İş Makinelerine İçin KDV İadesi Mümkün

Hükümetin son zamanlarda yatırım, ihracat alanında yaptığı kolaylaştırıcı çalışmalarının devam edeceğinin sinyallerini veren Ağbal, Başbakanlığa gönderilen genel tebliğ ile birlikte iş makinesinin yanı sıra traktörlerinde tesliminden doğan KDV iadelerinin yıl içerisinde nakit olarak yapılması konusunda çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Yerli imalatçıların yıl içerisinde KDV bedelini yüklendiklerini ancak indirim yolu ile gideremedikleri KDV’yi ancak bir sonraki yıl alabildiğini belirten Ağbal, bu konuda mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini üreticilerin finansman yükünün azaltıldığını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler