Advert Advert Advert

Zayi İlanı Geçmişte Kaldı

Zayi İlanı Geçmişte Kaldı
Zayi İlanı Geçmişte Kaldı -

Emniyet Genel Müdürlüğü zayi ilanı vermeye gerek olmadığını açıkladı.

Pasaportunu kaybedenlerin yapması gerekenler hakkında açıklamada bulunan Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı pasaportun kaybedilmesi durumunda eskiden olduğu gibi gazete zayi ilanının verilmesine gerek olmadığını, kaybedilen pasaportun başkaları tarafından kullanılmaması ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının geçirilmesi için il ve ilçe pasaport müracaat merkezlerine başvuruda bulunulması gerektiğini, eğer vatandaşlar yurt dışında bulunuyorsa dış temsilciliklere başvurulması gerektiğini açıkladı. Yetkililer yapılan yazılı müracaat sonrasında pasaport cüzdan bedelinin ilgili mali birimlere yatırılması ile zayi edilen pasaportta bulunan sürenin yeni alınacak olan e – pasaporta aktarılabileceğini bunun yanı sıra kayıp ilanı verilmesine gerek olmadığını belirttiler.

Güncel Nüfus Bilgileri Olmalı

Yaptıkları açıklama ile nüfus cüzdanında değişen bilgilerin (evlilik, soyadı değişikliği, boşanma, nüfus değişikliği gibi) pasaport ile aynı olması gerektiğinin altını çizen yetkililer, vatandaşların hamili oldukları pasaportlarının nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşınması gerektiğini, kimlik bilgilerinden herhangi birinde yaşanan değişikliğin pasaporta yansıtılması gerektiğini belirttiler.

Bütün Pasaportlar E – Pasaport Müracaatı Olacak

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) belirlediği standartlarda pasaport verildiğini belirten yetkililer, pasaportlara çocuk kaydettirme işlemlerine de son verildiğini, söz konusu tarihten itibaren tüm pasaport müracaatlarının yeni tip e – pasaport olarak alındığını açıkladı. Yaptıkları açıklama ile kamuoyuna bilgilendirmede bulunan bakanlık yetkilileri elektronik pasaportlarda refakate kayıt işlemi yapılamayacağının altını çizdi.

Zayi İlanı Geçmişte Kaldı

Geçmişte kaybedilen pasaportlar için zayi ilanı verilmesi zorunluluğu getirildiğini ancak son dönemde bu uygulamanın gereksiz olduğunu belirten yetkililer, pasaportunu kaybeden vatandaşların gerekli yerlere başvuruda bulunmasının yeterli olduğunu söyledi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü zayi ilanı pasaport
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!