Domatesin Alternatifi Alabaş Oldu

Domatesin Alternatifi Alabaş Oldu

Rusya’ya domates gönderemeyen üreticiler, domates yerine alabaş üretmeye başladı.

Gelir Belgesiz > Sigorta Masrafsız

>Anında Kredi Başvurusu!<

 

Rusya’ya domates gönderemeyen üreticiler, domates yerine alabaş üretmeye başladı.

Antalyalı çiftçiler domates ihracatında sorunlar yaşanınca, alabaş ekimine yöneldi. Kentin Gazipaşa İlçesindeki domates üreticileri yeni sezon için ekim çalışmalarına şimdiden başladı.

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı ilçedeki üretim hakkında açıklama yaptı. Başkan Çelik açıklamasında Rusya’nın domates ihracatına getirdiği kısıtlamaları işaret ederek, ilçedeki üreticilerin alabaş üretimine hız verdiğini dile getirdi. “ilçemizde ortalama 35 bin dönümlük alanda alabaş üretimi yapıyoruz. Elde ettiğimiz hasadın büyük kısmını başta İstanbul olmak üzere büyük kentlere gönderiyoruz. Domates üretiminden çok daha fazla kazanç sağlayan alabaş, üreticimizin yüzünü güldürüyor. Alabaşın tanesi bir ile 1 buçuk TL arasında satılıyor” diyen Çelik, ilçedeki domates arazilerinin alabaş üretimine geçtiğini ifade etti. Çelik sözlerine önümüzdeki ekim döneminde daha fazla ekimin yapılacağını da ekledi.

Gazipaşa’da çiftçilik yapan üreticinin domatese alternatifi alabaş oldu. Türkiye’de alabaş, yurtdışında ise cehennem topuzu olarak adlandırılan bu sebzenin potasyum ve demir deposu olduğunu ifade eden uzmanlar ise, bu sebzenin tüketilmesinin insan sağlığı için çok faydalı olduğu noktasında birleşti.

Gazipaşa İlçesinde üretim yapan çiftçiler alabaş üretiminin kolay olduğunu ifade etti. Çiftçiler, “Hem yüksek verim alıyoruz hem de adet başına ücretlendirme yapıyoruz” derken, alabaşın getirisinin domatesten fazla olduğuna vurgu yaptı. Bir dönümde 10 bin adet ürün veren alabaşın yetişme süresi ise iki ile iki buçuk ay arasında değişiyor. Rusya’nın Türk domatesine getirdiği kısıtlamalar ardından bölgede alabaş ekimi hız kazanırken, Türkiye yeni bir sebze ile de tanışmış olacak. Yurdun birçok yerinde bilinmeyen bu sebze türü sofraların yeni yemeği olarak karşımıza çıkacağa benziyor. antalya gazipaşa ilçesi alabaş sebzesi alabaş üretimi gazipaşa ziraat odası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?