Advert Advert Advert

Beyaz Eşya ve Mobilyada Vergi İndirimi Süresi Uzatıldı

Beyaz Eşya ve Mobilyada Vergi İndirimi Süresi Uzatıldı
Beyaz Eşya ve Mobilyada Vergi İndirimi Süresi Uzatıldı -

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada Nisan ayı sonunda bitmesi gereken vergi indiriminin Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde piyasadaki para akışını hızlandırmak ve vatandaşları tüketime teşvik etmek amacıyla inşaat mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde vergi indirimi yapılanmasına gidilmiş, indirim de son tarih olarak da Nisan ayı sonu belirlenmişti. Yapılan çalışmaya göre inşaat sektöründe yeni inşa edilen konutlarda metrekare fiyatı 2 bin TL ve altında olan evler için vergi oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekilerek 10 puanlık bir indirim sağlandı. Ancak özellikle İstanbul gibi konut metrekare fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bölgelerde bu indirimden vatandaş yararlanamadı.

Bunun yanında benzer şekilde indirimler beyaz eşya ve mobilya sektöründe de yapılarak vatandaşın ihtiyaçlarını daha uygun bir şekilde temin etmesi hedeflenmişti. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu indirimler konusunda çalışmaların devam ettiğini ancak indirimlerin tam olarak fiyatlara yansıtılmamış olmasından rahatsız olduklarını belirtmişti. Elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya alışverişlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 30 Nisan tarihine kadar sıfıra düşürülmüş, mobilya alışverişlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) ise yüzde 8 oranına çekilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada ise, inşaat sektöründeki KDV indiriminin Eylül sonuna kadar devam ettiğini hatırlatılarak, benzer şekilde mobilya, beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri alanında da vergi indirimlerinde sürenin Eylül sonuna kadar uzatıldığı belirtildi. Yıldırım, vatandaşın alışverişlerini daha kolay yapması ve piyasaya nakit akışının sağlanması için bu konuda desteklerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

beyaz eşya vergi indirim Binali Yıldırım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!