Advert Advert Advert

Dış Ticaret Beklenti Anketi Açıklandı

Dış Ticaret Beklenti Anketi Açıklandı
Dış Ticaret Beklenti Anketi Açıklandı -

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Dış Ticaret Beklenti Anketine göre, ihracat beklentisi yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğine göre artış göstererek 124,9 seviyesine yükseldi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Beklenti Endeksi, yılın ilk çeyreğine göre 15,9 puan artış göstererek 124,9 seviyesine ulaştı. İkinci çeyrekte yılın ilk çeyreğine göre İhracat Beklenti Endeksine eklenen sorulardan son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksin seviyesini azalış yönünde etkilediği, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi, gelecek 3 aya dair mevcut ihracat beklentisi ve gerçekleşmesi muhtemel ihracat siparişi beklentilerine yönelik soruların ise endeks seviyesinde yukarı yönlü etkide bulundukları dikkat çekti.

2016’ya Göre De Artış Beklentisi Mevcut

Endekse dahil edilmiş olan bütün sorularda yayılma endekslerinin de geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla daha yüksek puanlarda seyrettiği belirlenirken bu etkilerin İhracat Beklenti Endeksi’ne yansıyan sonucu 2017’nin ikinci çeyreğinin Endeks seviyesini 2016’nın aynı dönemine oranla 13,2 puan artış olarak gerçekleştiği görüldü.

İthalat Beklenti Endeksinde de Artış Var

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalat Beklenti Endeksi de yılın ilk çeyreğine oranla 1,7 puan artış göstererek 112 puan seviyesine ulaştı. İthalat Beklenti Endeksi kapsamında yer alan sorulardan firmaların mevcut ithalat sipariş düzeyine yönelik sorunun endeksi negatif yönde etkilediği, gelecek 3 aylık dönemdeki ithalat beklentisi, birim ithalat fiyatındaki beklenti ve son 3 ayda gerçekleşen ithalat sipariş seviyesine ilişkin soruların ise endeksi pozitif yönde etkilediği saptandı. İthalat Beklenti Endeksi verileri 2016 yılının ilk çeyreğine oranla 8,9 puan yükseliş gösterdi. 

İhracat Beklenti Endeksi Ekonomi İthalat Beklenti Endeksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!