Advert Advert Advert

Gümrükte Çürümeye Terk Edilmiş Araçlar Ekonomiye Kazandırılacak

Gümrükte Çürümeye Terk Edilmiş Araçlar Ekonomiye Kazandırılacak
Gümrükte Çürümeye Terk Edilmiş Araçlar Ekonomiye Kazandırılacak -

MASFED Başkanı Aydın Erkoç tarafından yapılan açıklamada, ithal ikinci el araç sahibi olanların mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile bir düzenleme gerçekleştirilerek gümrüklerde çürümeye terk edilmiş araçların tekrar ekonomiye kazandırılacağını açıkladı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ikinci el araç alımlarındaki vergi oranlarının ortaya çıkardığı mağduriyeti bir nebze olsun giderebilmek için bir yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını belirterek doğrudan araç ithali için gerekli güce sahip olamayan galerilerin Almanya gibi ülkelerden hiç kullanılmamış ama o ülke vatandaşlarına satışı gösterilmiş araçları sıfır araç gibi Türkiye’ye getirdiklerini belirtti.

Gümrükte gerçekleştirilen kontrollerde bu araçların yasal statüleri ile ilgili sorunlar tespit edildiğinden araçlara el konulduğunu belirten Erkoç, hazırlanmakta olan yasal düzenlemenin bu gibi durumlarda ortaya çıkan mağduriyetleri gidereceğini ifade etti.

“Ülkeye girişi sırasında 42 binden fazla otomobile düşük fatura beyanından dolayı veya Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve farklı Avrupa ülkelerinde tescil görmüş diyerek kaçak araç muamelesi uygulanıyor. Bu otomobillerin büyük bir çoğunluğuna el konulmuş durumda.” şeklinde konuşan Erkoç, “Gerçekleştirilecek yasal düzenleme ile bu otomobillerin Türkiye sınırlarına girdiğinde ödenmesi gereken yüzde 25 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yatırılarak üzerindeki tedbiren yakalama kararı kaldırılacak. Üzerinde herhangi bir yakalama tedbir kararı bulunmayan araçlarda ise otomobil sahibinin ödenmesi gereken ÖTV’nin yüzde 15’lik tutarını yatırması yeterli görülerek gümrükte çürümeye terk edilmiş birçok araç tekrar ekonomiye kazandırılmış olacak” diye konuştu.

Bu düzenlemenin çıkışı ile ilgili net bir tarih vermeyen Erkoç, mağduriyet yaşamakta olan vatandaşlar için sürenin iyi ayarlanması gerektiğini belirtti.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu kaçak araç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!