Advert Advert Advert

Silvan Barajı İle Doğu’da Bir Umut Daha Yeşeriyor

Silvan Barajı İle Doğu’da Bir Umut Daha Yeşeriyor
Silvan Barajı İle Doğu’da Bir Umut Daha Yeşeriyor -

GAP Projesi kapsamında Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğine sahip olacak Silvan Barajından çalışmalar hızla devam ediyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy tarafından yapılan ortak şantiye incelemesinde GAP Projesinin kilit taşlarından biri olan Silvan Barajı’nda gerçekleştirilen çalışmalar basına açıklandı.

Vali Aksoy, Silvan Projesinin GAP için çok büyük bir aşama olduğunu ifade ederek, bu proje tamamlandığında 305 binden fazla insana iş imkanı ortaya çıkacağını ve 2 milyon 350 bin dekar alanın Silvan suyu ile sulanabileceğini belirtti.

“Bu proje bölgenin ekonomik anlamda gelişmesine ve bölge halkının refah seviyesinin yükselmesine çok büyük katkılar sağlayacak. Hem ürün çeşitliliği hem de verimlilikte büyük bir adım atılmış olacak. Bu barajı devletimiz önemsiyor ve bir an önce tamamlanabilmesi için her türlü imkanı seferber ediyor. Bu nedenle bugün DSİ Genel Müdürümüz sayın Murat Acu ve onun ekibi ile birlikte alanda incelemelerde bulunduk. Barajın daha kısa sürede tamamlanabilmesi ve ekonomiye katkı sağlayabilmesi için gerekli değişikliklerin ve tedbirlerin alınması amacıyla ilgili makamlara görüş ve önerilerimizi sunacağız.” diyerek bölgenin önemini açıklayan Aksoy, terör örgütü PKK’ya rağmen bölge halkının da baraj çalışmalarına olan desteğinden bahsetti.

Vali Aksoy, “Terör örgütü bölge halkının refah seviyesinin yükselmesini istemediği için burada projeyi engellemek amacıyla birçok gayrette bulunuyor. Ancak hem halk hem de güvenlik güçlerimizin sayesinde çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Allah izin verirse 2019 yılı sonunda barajımızı tamamlamış olmayı umut ediyoruz.” diyerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da konu ile yakından ilgilendiğini sözlerine ekledi.

Silvan Projesinin Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!