Dolar Yükseldi Piyasada Gelinlik Sıkıntısı Baş Gösterdi

Dolar Yükseldi Piyasada Gelinlik Sıkıntısı Baş Gösterdi

İzmir Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Başkanı İzzet Avcı fuarlarda aldıkları siparişlerin dolardaki yükseliş nedeniyle zamanında yetiştirilemeyeceğinden korktuklarını ifade etti.İzmir Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Başkanı İzzet Avcı 7-10 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen IF Wedding Fashion İzmir – 11. Uluslararası Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim fuarında aldıkları siparişleri, dolardaki artış nedeniyle ana kalemleri ithal etmekte sıkıntı yaşadıkları için yetiştirmekte zorluk yaşadıklarını belirtti.

İzmir’in özellikle gelinlik imalatı açısından oldukça büyük bir alt yapıya sahip olduğunu belirten Avcı, büyük masraflar harcanarak 20 bin metrekarelik alanda 227 firmanın stant açtığı fuardan sipariş anlamında memnun ayrıldıklarını belirtti. Ancak fuar sonrasında dolardaki artışın ithalatçı kesimi zorda bıraktığını belirten Avcı, tedarikçilerin ithal kumaş ve aksesuarları temin etmekte büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti. “Üreticilerin elinde ihtiyaç duydukları kumaşlar ve aksesuarlar olmayınca da üretim durma seviyesine yaklaştı. Şuanda iç pazarda da dış pazarda da ciddi sıkıntılar ile karşı karşıyayız. Elimizde sipariş var ancak siparişi üretim hattına sokacak malımız yok. Bu durum daha önce yaşanmamış bir sorun. Parça parça mal bularak siparişleri üretmeye çalışıyoruz. Dünya gözündeki kredimiz de bu siparişlerin teslim edilmesine bağlı hale geldi” diyen Avcı, devlet yetkililerinin bu konuda kendilerine destek olmasını talep etti.

“Giyim ürünlerinin ihracatı ülkemizin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Bu konudaki markamızı başka ülkelerin eline bırakmamak için çaba sarf etmek hepimizin vazifesi durumunda. Dolar ve Euro gibi para birimlerinin yükselmesi ihracatçının işine geliyor gibi görünse de biz hammaddede dışarıya bağımlı bir ülkeyiz ve bundan zarara uğruyoruz. Umut ediyorum ki en kısa zamanda döviz olması gereken seviyeye iner” diyerek konuşmasını tamamladı.İzmir Mimar Kemalettin Moda Merkezi IF Wedding Fashion İzmir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Enpara.com 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!
Enpara.com 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!
TEB Çağrı Merkezi Yeni Personel Alımları!
TEB Çağrı Merkezi Yeni Personel Alımları!