Advert Advert Advert

Makine İhracatı Beklentiyi Aştı! 3 Ayda 3,3 Milyar

Makine İhracatı Beklentiyi Aştı! 3 Ayda 3,3 Milyar
Makine İhracatı Beklentiyi Aştı! 3 Ayda 3,3 Milyar Çiğdem Yeniay -

Makine sektörü 2017 yılının birinci çeyreğinde ihracat miktarını ve tutarını arttırmayı başardı.

Makine sektörü 2017 yılının birinci çeyreğinde ihracat miktarını ve tutarını arttırmayı başardı.

Yeni yıla hızlı bir giriş yapan makine sektörü Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan yılın birinci çeyreğinde 3,3 milyar dolarlık ihracata imza attı. Geçen yılın aynı dönemindeki ihracat miktarını yüzde 3 oranında geçen sektör son beş yılın en iyi çıkışını yılın birinci çeyreğinde yaptı.

Makine İhracatçıları Birliği 2017 yılının ilk çeyreği ardından sektörel verileri paylaşan bir açıklama yaptı. Birliğin açıklamasında makine ihracatında geçen 5 yılın en iyi ihracat rakamına ulaşıldığı kaydedildi. Birinci çeyreğin son ayı olan Mart ayında ise ihracat miktarının büyük artış kaydettiği, toplam ihracat içerisinde sektörün yüzde 9,2’lik paya sahip olduğu belirtildi.

Mart ayında makine sektörünün ihracat miktarını arttırmasında yeşil pasaport düzenlemesi önemli bir rol oynadı. Sektörde faaliyet gösteren 1.127 firma bu uygulamadan yararlandı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte Türkiye ve Almanya arasındaki ihracat bir anda yükselişe geçti. 2017 yılının birinci çeyreğinde söz konusu ülke ile gerçekleşen ihracat oranı yüzde 5,3’lük oranda arttı. Almanya’nın yanında Amerika’yla ve Rusya’yla yapılan ihracat miktarında da artış gözlemlendi.

Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada birliğe üye olan firmaların ülke ekonomisine katkılarından, yeşil pasaport düzenlemesinin sektöre kattığı değerden ve sektörün ekonomiye bir milyon dolarlık değer kattığından bahsedildi.

Birlik Başkanı Adnan Dalgakıran’ın yaptığı açıklamada, 2017 yıllık ihracat hedeflerinin 15 milyar dolar seviyesinde olduğunun altı çizildi. Makine sektörünün Türkiye’nin gelişimi ve ekonomik katkıları konularını değerlendiren Dalkıran, yılın birinci çeyreğinde ihracatta iyi bir çıkış yakaladıklarını kaydetti. 2017 yılının sonuna kadar ihracat miktarlarını istedikleri seviyede gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceklerine vurgu yapan Dalkıran, “Yeşil pasaport düzenlemesi Avrupalı ülkelere yapılan ihracat miktarının artmasına fayda sağlayacak, söz konusu ülkeler ile yapılan ticaretin hız kazanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

makine ihracatçıları birliği 2017 makine ihracatı türkiye makine ihracat verileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası