Şener: Elektronik Cihaz Yasağı Kaldırılsın

0

Son günlerde gündemde olan pek çok kişi tarafından tepki ile karşılanan elektronik cihaz yasağı hakkında açıklamada bulunan dünya genelinde 1940 havalimanını temsil eden Dünya Havalimanları Konseyi (ACI), TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener vasıtası ile uçaklarda uygulanan elektronik cihaz yasağının kaldırılması için kısa süre içerisinde ek uygulamaların getirilmesi önerisini sundu. Geçtiğimiz günlerde Katar’ın başkenti Doha’da toplanan ACI yönetim kurulu elektronik cihaz yasağının ortadan kaldırılması için kabin bagajlarını tarayacak teknolojilerin geliştirilmesini ve ek güvenlik önlemleri kullanılması ile cihaz yasağının çözülmesini istedi.

Güvenlik Önlemleri Alınmalı

Kısa süre önce İngiltere ve ABD tarafından bazı havalimanlarından yapılan uçuşlarda kabine elektronik cihaz sokulması yasağı ile ilgili açıklamada bulunan ACI Yönetim Kurulu, sektörün var olan güvenlik ikliminde karşılaştığı zorlukların altını çizdi ve havalimanlarında güvenliğin en öncelikli konu olması gerektiğini herhangi bir tehdidin belirlenmesi durumunda uygun önlemlerin en hızlı bir şekilde alınması gerektiğini savundu.

Ticari Etkilere Yol Açabilir

Alınan güvenlik tedbirlerini haklı bulan yetkililer, güvenlik önlemleri alınırken uygulanmasındaki tutarsızlıkların istenen sonuçların alınmasına engel olabileceğini, bu alandaki tehdidin farklı lokasyonlara kayabileceğini, böyle bir durumda kafası karışan yolcunun sadece havayolları açısından değil havalimanları açısından da ticari etkilere yol açabileceğini bu konuda hassas noktaların odluğunu belirtti.

Ek Güvenlik Tedbirleri Alınmalı

Uygulamanın bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizen yetkililer, bu konuda güvenlik tedbirlerinin artırılmasını, kabin bagajlarını tarayacak en son teknolojilerin kullanılmasının sağlanabileceğini bu konuda alternatif önlemlerin acilen değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın