Advert Advert Advert

3,5 Milyon Aracı İlgilendiriyor! Hurdaya İndirim Görüşülecek

3,5 Milyon Aracı İlgilendiriyor! Hurdaya İndirim Görüşülecek
3,5 Milyon Aracı İlgilendiriyor! Hurdaya İndirim Görüşülecek Çiğdem Yeniay -

20 yaş ve üzeri araçları ilgilendiren düzenleme gündeme taşınıyor.

20 yaş ve üzeri araçları ilgilendiren düzenleme gündeme taşınıyor.

Hurda araç vasfına sahip araçlara teşvik konusu Ankara’da masaya yatırılacak. Konuyla ilgili görüşme trafiğinin ilk adımı Maliye Bakanı ve sektör temsilcileri ile başlayacak. Hurda araç teşvikinin gündeme gelmesi sektörün yeniden hareketleneceğinin sinyallerini verirken, söz konusu düzenlemenin 20 ve üzeri yaşta olan araçları kapsayacağı ifade ediliyor. Buna göre trafikte toplamda 3 buçuk milyon kadar aracın olduğu tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili ilk görüşme Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği yetkilileri arasında gerçekleşecek. Bakan Ağbal’ın yetkililerle bu gün bir görüşme yapacağı öğrenildi. Görüşmede Bakana iletilecek konular arasında 20 yaş üstündeki araçlara Özel Tüketim Vergisi indiriminin ve test sürüşü için kullanılan araçların katma Değer Vergisinden muaf tutulması konularının yer alması bekleniyor. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği yetkilileri bu konuları Bakana ileterek sektörün yeni dönemde daha etkin olarak işlemesini talep edecek.

OYDER’den yapılan açıklamaya göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyon adeti aştı. Bu araçların üç buçuk milyon kadarı ise 20 ve üzeri yaşa sahip olarak trafikte yer alıyor. 20 ve üzeri yaşa sahip araçları hurda araç sınıfında değerlendiren OYDER, söz konusu araçlar için ÖTV indirim teşvikinin hayata geçmesini istiyor. OYDER’e göre teşvikler çevresel ve ekonomik çerçevede ülke yararına olacak.

20 yaş ve üzeri araçları kapsayacak ÖTV indirim teşviki geçen günler içerisinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında masaya yatırılması gündeme gelmişti. Ama otomobil satış noktaları yetkileri bu konunun daha kapsamlı olarak görüşülmesi taraftarı olduklarını açıklayarak, geri çekilmişti.

maliye bakanı naci ağbal hurda araç oyder
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!