OECD raporu üye ülkeler arasında en fazla gelir vergisini Belçika’nın, en az gelir vergisini ise Şili’nin verdiğini gösterdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, örgüt üyesi ülkelerde gelir vergisi durumunu gösteren bir rapor hazırladı. Raporda en fazla gelir vergisi ödeyen vatandaşların Belçika’da, en az gelir vergisi ödeyen vatandaşların ise Şili’de olduğu kaydedildi. Buna göre Belçika’da çalışan bir vatandaş gelirinin yüzde 542lük bölümünü vergi olarak verirken, Şili’de çalışan bir vatandaş ise gelirinin sadece yüzde 7’lik kısmını gelir vergisi olarak veriyor. Türkiye’deki gelir vergisi oranı ise yüzde 38,1 seviyesinde gözlemlendi. Rapor Türkiye’deki vergi oranının OECD’e üye ülkeler arasında ortalamanın üzerinde olduğunu gösterdi. Tüm ülkelerdeki durum değerlendirildiğinde ortalama oran yüzde 36 seviyesinde çıkarken, Türkiye’deki durum yüzde 38’in üzerinde çıktı.

İşçisinde ne fazla gelir vergisi alan ülke Belçika oldu. Belçika’yı, Almanya takip etti. Almanya’daki yüzdelik dilim 49,4 olarak kaydedildi. Macaristan en fazla vergi ödeyenler listesinin 3. sırasında yer aldı. Macaristan’ı Fransa izledi. Fransa’daki oran ise yüzde 48,1 olarak açıklandı. Amerika’da bir işçinin ödediği gelir vergisi oranı ise yüzde 31,7’lik seviyede kendini gösterdi.

Ev az gelir vergisi ödeyen ülkelerin birincisi Şili olurken, ülkeyi Yeni Zelanda takip etti. Listenin üçüncü sırasında ise Meksika yer aldı.

OECD’e üye ülkeler arasında yer alan devletlerde; evli, eşi iş hayatına katılmayan ve 2 çocuğu olan bir işçi en fazla Fransa’da vergi verirken, Belçika, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde bu oran yüzde 38 ile 40 arasında farklılık gösteriyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın