Rusya’dan, Türkiye Tatiline Yüzde 50 Rezervasyon

0

Rusya’dan yapılan tatil rezervasyonlarının yüzde 50’si Türkiye’ye yapıldı.

Charter seferleri iptal olacak söylentilerine rağmen Rus turistin gözde tatil merkezi Türkiye oldu. Basında çıkan haberler Rus turistin Türkiye’den vazgeçmesine engel olamadı. Ülke vatandaşları Türkiye’ye akın etmeye devam ederken bir açıklamada Rusya Tur Operatörleri Birliği tarafından yapıldı. Birlik yaptığı açıklamada Rusya’nın yurtdışı tatil seyahatlerinde birinci tercihinin Türkiye olduğu bildirildi. Toplam rezervasyonların yaklaşık yarısı Türkiye’ye yapıldı denildi.

Rus Turistler İddialardan Etkilenmedi

Rusya Tur Operatörleri Birliği, charter seferleri konusuna de değindi. Seferlerin durdurulabileceğine yönelik basında çıkan haberlere işaret eden birlik, “Bu haberlere rağmen Rusların Türkiye’ye gitme isteklerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi” şeklinde açıklama yaptı. Rezervasyonların devam ettiğini kaydeden Birlik, Türkiye tatilini iptal eden Rusların çok az bir sayıyı teşkil ettiğini ifade etti.  

Ülke medyasında geçen günlerde çıkan haberler bu açıklamanın yapılmasında etkili oldu. Ülkede faaliyet gösteren bazı basın organlarınca Rusya Federal Hava Ulaşımı Kurumu tarafından bazı kararlar alınabileceği iddia edilmişti. İddialar, kurum Rus hava yolu şirketlerinin Türkiye’ye yaptığı charter uçuşlarını askıya alabilir şeklinde olmuştu.

Rusya’dan Resmi Bir Açıklama Yapılmadı

Ülke basınında yer alan bu haberler ardından Rus yetkilileri sessizliklerini korumuştu. Türkiye tarafından da konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Tüm bu iddialar ve gelişmeler yaşanırken gerek Rus turizm acenteleri gerek Türk işletmeciler Rusya’dan Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısında bir patlama yaşanacağını düşünüyor. Sezon öncesinde ülkeden Türkiye’ye gelen turist kafileleri de bu öngörüleri doğruluyor. Bu durumdan Türk turizmciler ise memnun görünüyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın