Mısır Üreticisi 1 TL’de Israr Edecek

0

Mısır üreticileri bu yılki hasat için ekim çalışmalarına başladı.

Geçen yıl mısırdan beklediğini bulamayan üreticiler, bu yılki beklentilerinin bir lira olduğunu açıkladı. Mısır fiyatları geçen yıl 60 kuruşa kadar gerilemiş, üretici durum karşısında çaresiz kalmıştı.

Manisa kentinde mısır ekimi için düğmeye basıldı. Bu yıl yağmurun az düşmesi mısır üreticilerini zor durumda bıraksa da, üretici nisan yağmurlarına güvenerek ekime başladığını ifade etti.

Mısır üreticileri, Manisa kentinin Saruhanlı ilçesinde 80 dönüm kadar arazinin mısır üretimi için ayrıldığını, Nisan yağmurlarının istenen miktarda düşmesi halinde hasadın bol olacağını ve bu yılki hasattın bereketli olmasını beklediklerini kaydetti. Saruhanlı’da geçen yıl dönüm başına bir buçuk tonluk ürün elde eden çiftçiler, bu yılda aynı miktarda ürün toplamayı hedefliyor. Nisan yağmurlarının yeteri miktarda düşmemesi halinde sondaj ile sulama yapacaklarını bildiren mısır üreticileri, “Yağmurun yeteri kadar düşmesi için dua ediyoruz. Eğer Nisan yağmuru gerekenden az yağarsa hem üretim miktarımız düşecek hem de emeklerimiz boşa gidecek” şeklinde konuştu.

Saruhanlı’da mısır üretimi yapan çiftçilerin bu yılki hasattan beklentisi 1 TL olarak ifade edildi. Mısır üretiminde tohumun ithal olduğuna, tohumun pahalıya geldiğine ve emeklerine dikkat çeken çiftçiler; “Geçen yıl mısır fiyatları beklentimizin çok altında kaldı. 60 kuruşa mısır sattık. Bu yıl fiyat konusunda beklentimiz 1 TL. Bu fiyatın altında satış yaparsak emeğimizin ve harcadığımız paranın karşılığını alamayacağız” diyerek, fiyat konusunda ısrarcı olacaklarının sinyalini verdi. Mısırın satış fiyatı konusunda devlet yetkililerinden de destek beklediklerini kaydeden mısır üreticisi çiftçiler, ilk tohumlama çalışmalarına büyük umutlarla başladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın