Resmî gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği ile hayvancılık desteklerinde yeni bir döneme girildi. Bundan sonraki süreçte yeni düzenleme ile birlikte düzenleme kapsamındaki desteklerden birliklerin yanı sıra damızlık koç, teke alan birlik üyesi yetiştiriciler de yararlanabilecek. Bakanlığın desteğinden yararlanmak isteyen birlikler bakanlık tarafından belirlenmiş illerde il müdürlüğüne müracaatta bulunabilecek. Hayvan yetiştiricileri için çok önemli olan destek kapsamında kurulacak işletmeler için hibe desteği söz konusu işletmelerden damızlık teke ve koç satın alan birlik üyesi yetiştiricilere alım tutarının yüzde 50’si oranında uygulanacak. Yani yetiştirici aldığı hayvanın yarı bedelini ödeyecek.

Şartların Yerine Getirilmesi

Bu kapsamda yatırım yapan birlikler, rehabilitasyon, kapasite artırımı, alet, makine ve ekipman alımı desteklerinden sadece bir kez faydalanabilecek. Birlikler koç ve teke alımı desteklenmesinden ekipman desteği aldıkları için yararlanamayacaklar. Hayvan yetiştiriciliği yapanların satın alacağı damızlık teke ve koçların da uygulama rehberinde belirlenmiş teknik ve sağlık şartlarını taşıması gerekiyor. Uygulama kapsamında damızlık olarak yetiştirilecek hayvanların bölgedeki hâkim ırktan olması gerekiyor ve hibe desteğinden faydalanabilmek için projelerin belirtilen süre içerisinde onaylanması ve yatırımının tamamlanması gerekiyor.

Yüzde 50 Hibe Desteği

Düzenleme kapsamındaki desteklerden kapasite artırımı, yeni yatırım ya da rehabilitasyon projeleri ile başvuran yatırımcılar faydalanabilecek. Tebliğ kapsamında kurulan işletmeler için bakanlık tarafından inşaat yatırımı, damızlık dişi manda ve manda boğası alımı, yem karma ve dağıtma makinesi gibi ürünler için yüzde 50 oranında hibe desteği verilecek. Karara kapsamında tüzel ya da gerçek kişiler hibe desteğinden sadece bir kez faydalanabilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın