Advert Advert Advert

Petrol Fiyatında 2020 Beklentisi

Petrol Fiyatında 2020 Beklentisi
Petrol Fiyatında 2020 Beklentisi -

Uzmanlar petrol fiyatının 2020’ye doğru 100 dolar civarında seyretmesinin beklendiğini açıkladı.

Önümüzdeki 35 yıllık zaman dilimi içerisinde doğalgaz ve petrolün toplam enerji sepetindeki payının yüzde 75 oranında olacağını belirten Gubkin Rus Devlet Petrol ve Doğalgaz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Prof. Anatoly Zolotukhin, 2020 yılına doğru petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesinde olmasını beklediklerini, bu rakamdan daha fazla bir yükselişin öngörülmediğini söyledi. Petrol endüstrisinin dünya ekonomisindeki yeri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Zolotukhin, petrol fiyatlarının düşük seyretmesi dolayısı ile nükleer enerji de dahil olmak üzere sektörde alternatif kaynakların gündeme geldiğini söyledi. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde dünyadaki petrol rezervlerinin önemli ölçüde azalış göstereceğini ve alternatif kaynakların petrolün yerini almaya başlayacağına dair görüşlerin son dönemde gündemde olduğunu hatırlatan Zolotukhin, bu yaklaşımı doğru bulmadığını sözlerine ekledi.

100 Dolar Seviyesinde Olur

Önümüzdeki 35 yıl içerisindeki petrol piyasasını değerlendiren Zolotukhin, alternatif enerji kaynaklarının önemli olduğunu ancak bu alternatiflerin petrol endüstrisinin yerini alabilecek konumda olmadığını, gelecek yıllarda doğalgaz ve petrolün toplam enerji sepetindeki payının yüzde 75 oranında olacağını, bu yüzden petrol ile ilgili risklerin farkında olunduğunu bu konuda tedbirlerin alındığını, sektörde yatırımların yapılması gerektiğini bu sayede üretimin artacağını söyledi. Zolotukhin, 2020 yılına doğru petrol fiyatının 100 dolar seviyelerine geleceğini bundan daha fazla bir yükselişin öngörülmediğini sözlerine ekledi.

Kongreye Daha Fazla Katılım Bekleniyor

Bu yıl 9 – 13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da 22. Kez Dünya Petrol Kongresi’nin düzenleneceğini belirten Zolotukhin, bu yıl kongreye geçen yıldan daha fazla devlet başkanı ve hükümet yetkilisinin katılmasını beklediklerini, kongrenin başarılı geçmesi için tüm çalışmaların yapılacağını söyledi.

alternatif kaynaklar kongre petrol endüstrisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!