Advert Advert Advert

Çıraklık Eğitimine Tam Destek Geliyor!

Çıraklık Eğitimine Tam Destek Geliyor!
Çıraklık Eğitimine Tam Destek Geliyor! -

Çıraklık eğitimini bitirenlere ustalık belgesi ve devlet desteği geliyor.

Mesleki eğitimin çok önemli olduğunu ve ülkemizde bu konuda çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta bir araya geldiği Berberler Odası üyeleri ile mesleki eğitimin önemi hakkında görüştü. Oda üyelerinin sorunlarını dinleyen ve sorunlara yönelik açıklamalarda bulunan Yılmaz, Türkiye’nin mesleki eğitim açısından çok önemli bir konumda olduğunu, çıraklık müessesinin çok uzun yıllardır ülkemizde işleyen ve kalifiye eleman yetişip ustaların sektörlere kazandırılmasını sağlayan bir alan olduğunu söyledi. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara ustalık belgesinin verileceğini, bu konuda eğitim alan vatandaşların kendi iş yerlerini açma durumlarında devletin hibe ve faizsiz kredi desteği vereceğini, bu konuda tüm desteğin gerekli kurumlar tarafından yapılacağını söyledi.

Eğitim Alınmalı

Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, bu konunun çok önemli olduğunu ve hassasiyet gösterdiklerini belirten Yılmaz, ortaokulu bitirenlerin bundan sonraki süreçte Çıraklık Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırıp haftada 1 gün eğitim merkezinde kalan günlerde ise iş yerlerinde bulunabileceğini, bu 1 günün 2 güne çıkarılmasının da gündeme alınabileceğini söyledi.

Ustalık Belgesi Verilecek

Eğitim merkezinde devamlı olan kişilere devletin katkıda bulunduğunu ve asgari ücretin üçte bir ya da ikisini verdiğini hatırlatan Yılmaz, çıraklık eğitimini başarı ile tamamlayan kişilere ustalık belgesinin verileceğini ve bu kişilerin alanlarında iş yapmalarının kolaylaşacağını söyledi.

Hibe ve Faizsiz Kredi

Ustalık belgesi alan vatandaşların kendi iş yerlerini açmaları durumunda devlet tarafından 50 bin liralık hibe desteği verileceğini belirten Yılmaz, istenildiği taktirde devlet tarafından 100 bin liralık faizsiz kredinin de verileceğini, meslek eğitimine çok önem verildiğini sözlerine ekledi.

Çıraklık Eğitim Merkezi ustalık belgesi mesleki eğitim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!