Buğday ithalatçıları yeni bir pazar arayışı içine girdi. Rusya’nın alternatifi ise Ukrayna oldu.

Rus buğdayının ithalatı noktasında gümrük vergisi yüzde 130 seviyesine kadar yükseldi. Durum böyle olunca buğday ithalatçıları çözümü farklı bir ülkede aradı. Rusya’nın yerini ise Ukrayna’nın alması bekleniyor.

Türk ithalatçıların önceliği Ukrayna olarak ifade edilirken, Avrupa Birliğine üye ülkeler de ithalatçının yeni pazar arayışında yer aldı. Bu yıl buğday ihracatının büyük bölümünü Ukrayna’dan karşılamaya hazırlanan ithalatçılar, Ukrayna’nın buğdayına güveniyor. Ukrayna senelik bazda yirmi milyon ton kadar buğday üretiyor. Üretilen buğdayın kalitesi ise yüksek olarak ifade ediliyor. Buna göre birinci sınıfa giren Ukrayna buğdayının yaklaşık 300 ile 500 bin ton kadarı 12,5 protein değerinin üzerinde üretiliyor.

Türk buğday ithalatçısının aradığı ürün kriterlerine uygun olan ülke buğdayının Rusya’nın boşluğunu dolduracağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Rus buğdayına uygulanan yüksek gümrük vergisinin uzun dönemde devam etmemesini bekleyen ithalatçılar, ülke pazarının yeniden kendilerine açılacağı günü bekliyor.

Alınan bilgilere göre Türkiye yıllık 900 milyon dolara yakın bir seviyede buğday ithalatı yaparak, yurt içi ihtiyacı karşılıyor. Bu ithalat miktarının yaklaşık 500 milyon dolarlık bölümü ise Rusya’dan yapılmaktaydı. Bu rakamda yüzdelik dilimin yaklaşık yarısını teşkil etmekteydi. Ukrayna’nın buğday ithalatındaki payı ise yedi milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Ülkeden yapılan toplam ithalat ise iki milyar 547 milyon dolar seviyesinde hayata geçmişti

Rus buğdayına getirilen yeni gümrük vergisi ithalatçının işini zorlaştırırken, ithalatçılar Ukrayna alternatifinin geçici bir çözüm olduğunu ifade ediliyor. İthalatçılar ise ülke ile buğday konusunda görüşmeler yapmaya başladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın