Advert Advert Advert

Yabancıların Gözü Türk Şirketlerinde

Yabancıların Gözü Türk Şirketlerinde
Yabancıların Gözü Türk Şirketlerinde -

Yabancılar Türk şirketlerini devralmak için 18,9 milyar yatırım yaptı.

Rekabet Kurumu verilerinden alınan bilgilere göre 2016 yılında Türk şirketlerini devralmak isteyen yabancılar oldukça yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. Kurum verilerine göre 2016 yılında Türk şirketlerini devralmak isteyen yabancı şirketler 2015 yılına göre 3 kat daha fazla yatırım yaparak toplamda 18,9 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl kurum tarafından özelleştirme ve kapsam dışı uygulama ile birlikte toplamda 209 adet devralma ve birleşme işlemi incelemeye alındı.  İncelemeye alınan işlemlerden 34 adeti tarafların tümü Türk yasalarına uygun şekilde kurulmuş şirketler için gerçekleştirildi. 107 işlem ise yabancı ülkelerin yasalarına uygun olarak iş başı yapmış şirketler için gerçekleştirilirken hem Türk hem de yabancı şirketlerin bir arada olduğu kuruluşlar için 50 işlem gerçekleştirildi.

Yatırım Oranları Arttı

Kurum tarafından derlenen bilgilere göre 2016 yılında tüm işlemler içinde özelleştirmeler hariç Türk kökenli şirketler için toplam işlem bedeli 29,3 milyar liraya ulaştı. Yabancı yatırımcılar aynı dönem içinde 47 ayrı işlemde Türk şirketleri için yatırım gerçekleştirdi. Türk şirketlerini devralmak konusunda yatırım tutarını artırmaktan çekinmeyen yabancı yatırımcılar, 2015 yılında 6,3 milyar lira olan yatırım tutarını 2016 yılında 3 katı seviyeye çıkararak toplamda 18,9 milyar lira yatırım yaptılar.

İlk Sırada Hollanda ve Almanya Var

Geçtiğimiz gerçekleştirilen işlemler incelendiğinde yabancılar tarafından Türk şirketlerinin devralmasında Hollanda ve Almanya’nın ilk sırada yer aldığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen devir işlemlerinde Hollandalı yatırımcılar 9 işlem ile ilk sırada yer alırken, Alman yatırımcılar 6 işlem ile ikinci sırada, Japon yatırımcılar ve İngiliz yatırımcılar ise 4 işlem ile üçüncü sırada yer aldı.

Türk şirketleri Rekabet Kurumu yatırımcı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!