Domates ihracatçısına iyi haber İsrail’den geldi. İsrail Türk domatesi ithal etmeye hazırlanıyor.

Rusya’nın yasakları ardındın zor günler yaşayan domates ihracatçısına müjdeli haber geldi. İsrail’den yapılan açıklama pazar arayışında olan domates ihracatçısının yüzünü güldürdü. İsrail, Türkiye’den alacağı domatese vergi uygulamayacağını açıkladı. Vergisiz olarak ilk defa İsrail’e gönderilecek olan domatesler, hem ucuz hem de kaliteli olacak.

Konu hakkındaki açıklama İsrail Tarım Bakanlığı bünyesinden yapıldı. İsrail’de domates fiyatının ciddi derecede yükseldiğini kaydeden Bakanlık, Türkiye’den alım yapacağını belirtti. Bakanlığın açıklamasında söz konusu ürüne gümrük vergisi uygulanmayacağı da kaydedildi. Buna göre Türkiye’den gelen domatesler gümrük vergisinden muaf tutulacak.

İsrail Tarım Bakanlığının bu açıklaması, ülkenin devlet radyosu tarafından geçildi. Devlet radyosundaki habere göre İsrail’de bir kilogram domatesin satış fiyatı 7 Türk lirasına karşılık geliyor. Ülke para birimiyle ödenen tutar ise 7 şekel olarak açıklandı. Fiyatların ciddi derecede arttığını ifade eden haber, konuyla ilgili Tarım Bakanlığının harekete geçtiğini bildirdi. Bakanlığın Türkiye’den ithal edilecek domatese gümrük vergisi uygulamayacağını kaydeden haber, İsraillilerin ucuz domates yiyeceğinin sinyalini verdi.  

Devlet radyosu Türkiye’den ithal edilecek domates miktarı hakkında herhangi bir bilgi aktarmadı. Vergisiz olarak İsrail’e gönderilecek ilk partinin ilerleyen haftalarda ülkeye ulaşacağı kaydedildi.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan taze sebze ve meyve yasaklarından en fazla etkilenen kalemler arasında gösterilen domates, böylece kendine yeni bir pazar buldu. Türk ihracatçılar habere sevinirken, sezon öncesinde gelen bu haber üreticinin de yüzünü güldürdü. Konuyla ilgili gelişmeler önümüzdeki haftalarda daha da netleşecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın