Fındığın üretici fiyatlarında çok ciddi bir dalgalanma olduğunu, bu dalgalanmaları yakından takip ettiklerini ve çözüm bulmak adına TMO kanalı ile fındık alımı gerçekleştirileceğini açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO tarafından alımların 24 Nisan 2017 Pazartesi gününden itibaren başlayacağını, fiyatların üreticiyi memnun edeceğini açıkladı. Fındığın özellikle Orta Karadeniz’de temel geçim kaynağı olduğunu, bu bölgedeki üreticilerin bu fındık sezonunda çok sıkıntılar yaşadığını hem fiyat düşüklüğü hem rekolte düşüklüğü hem de külleme sorunu ile başa çıkmak zorunda kaldıklarını belirten Çelik, Türkiye’de toplamda 702 bin hektar alanda fındık üretimi gerçekleştirildiğini, bu alanda 500 binin üzerinde üreticinin aktif olarak bulunduğunu, son 6 yıl içerisinde ortalama olarak 550 bin ton fındık üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. TMO kanalı ile fındığa müdahale edilmesinin olumlu sonuçlar vereceğini belirten Çelik, üreticiler için fındık ile ilgili çok ciddi desteklerin sunulduğunu, alan bazlı gelir desteğinin üreticinin yükünü hafiflettiğini ve maliyetin yaklaşık olarak yüzde 42’sinin bu destek ile karşılandığını söyledi.

Fiyatlar Açıklandı

Pazartesi gününden itibaren TMO tarafından fındık alımının gerçekleşeceğini hatırlatan Çelik, Giresun kalite fındığın kilogram fiyatının 19,5 lira olarak belirlendiğini, Levant kalite fındığın kilogram fiyatının ise 10 liradan belirlendiğini söyledi.

Dalgalanma Sona Erecek

Fındığın üretici fiyatlarında çok ciddi bir dalgalanma yaşandığını belirten Çelik, bu durumun üretici açısından çok üzücü olduğunu, üreticinin emeğinin karşılığını alması gerektiğini, dalgalanmaları izlediklerini ve bunun sonucunda TMO kanalı ile fındık alınmasına karar verildiğini açıkladı.

Lisanslı Depo Çalışmaları

TMO’nun lisanlı depo çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Çelik, lisanslı depoların tamamlanması ile rekabet gücünün daha da güçlü hale geleceğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın