Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunları çözmek için harekete geçen yetkililerin yaptığı çalışmalar sonucunda Resmî Gazete’de Başbakanlık genelgesi yayımlandı. Yayımlanan bu genelge ile mevsimlik tarım işçisi olmak için bulundukları illerden başka illere giden kişilerin yaşadığı sorunların giderilmesine yönelik çalışma başlatılmış oldu. Başbakan Binali Yıldırım imzası ile Resmî Gazete’de yayımlanan genelgede mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunların çözülmesi için 36 maddelik çalışma sunuldu. Mevsimlik işçilerin yoğun olarak çalıştıkları bölgelerde eğitim ve sosyal faaliyetlerini ve temel ihtiyaçların giderilebileceği ortak kullanım alanları hakkındaki detayları kapsayan genelgeye göre işçilerin yaşadığı alanlar için emniyetli, ekonomik, yeterli büyüklükte bina, kanalizasyon ve su alt yapı ve üst yapısı bulunan ortamla oluşturulacak.

Mobil Sağlık Ekipleri

Genelgede belirtilen en önemli noktalardan birine göre mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin kanser taramaları ve bulaşıcı hastalıklara karşı taramaları, aşılamaları, bebek ve gebelerin izlenimlerini devamlı sağlayacak olan mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu bölgelerde çalışma ortamında sağlık problemlerinin çıkması ihtimaline karşılık yeterli sayıda sağlık personeli istihdamı sağlanacak ve personelin çalışma saatleri hizmet ihtiyacına göre düzenlenecek.

Eğitim Devam Edecek

Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde geçici yerleşim alanlarında eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan binalarda çocuklar için etkin bir eğitim ortamı oluşturulacak, işçilerin zorunlu eğitim çağında bulunan çocuklarının eğitimlerinin devam ettirilmesi için gerekli işlemler yapılacak.

İbadetleri Yerine Getirebilme İmkânı

İl Müftülükleri tarafından mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin inanç ve ibadetlerini yerine getirebilmeleri için gerekli şartlar yerine getirilecek ve bu alanda müftülük hizmet verecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın