Ekonomi Yeşil Pasaport İhracat Kapısını Açtı!

Yeşil Pasaport İhracat Kapısını Açtı!

Son Güncelleme:

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya koyulan ve ihracatçıların büyük memnuniyeti ile karşılanan yeşil pasaport uygulaması sonrasında açıklamada bulunan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesinin çok önemli olduğunu, böylelikle 128 ülkeye vizesiz geçiş sağlandığını, ticari ilişkilerin daha kısa sürede kurulabileceğini, yeşil pasaport ve artırılan teşvikler sayesinde ihracatın kısa sürede ivme kazanmasının beklendiğini söyledi. Türkiye’nin 2016 yılındaki tüm zorluklara rağmen başarılı bir yılı geride bıraktığını söyleyen Tarakçıoğlu, 2017 yılının daha verimli geçeceğine inandıklarını, yılın ilk 3 aylık döneminde yaşanan gelişmelere bakıldığında bunun görüldüğünü, bundan sonraki sürecin daha başarılı günleri yanında getireceğini söyledi.

Yüzde 11 Artış Yaşandı

2016 yılı Ege İhracatçı Birlikleri verileri incelendiğinde ihracat rakamının 10,9 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Tarakçıoğlu, Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri Sektörü ’nün ise Türkiye genelinde 4,1 milyar dolar oranında ihracat gerçekleştiğini, birliğin gerçekleştirdiğini ihracat rakamında yüzde 11 oranında bir artış yaşandığını ve toplamda birlik tarafından 604 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

İşlerin Yolunda Olduğunu Anlattık

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışı ilişkilerinde kendilerini anlatmak zorunda kaldıklarını belirten Tarakçıoğlu, Türkiye’de seçilmiş hükümetin görev başında olduğunu, işlerinde yolun olduğunu ve olmaya devam edeceğini, Türk ihracatçısının anlaşılan kalitedeki malları zamanında teslim etmek konusunda sıkıntı yaşamayacağını anlattıklarını söyledi.  Tarakçıoğlu sene başında ihracatta konteyner tartım işlemlerindeki sorunlar hakkında gerekli kurumlara başvuruların yapıldığını ve farklı uygulamaların ortadan kaldırıldığını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler