Kredi kartı kullananlar arasında mastercard kullananlar için yeni dönemin başladığı ve parmak izi onayının alacağı belirtildi. 

Kredi kartı kullanımının giderek artmasından dolayı çeşitli dolandırıcılık olaylarının artmasından dolayı çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler arasında son dönemlerde parmak izi ile güvenlik önlemlerinin yaygınlaşmaya başladığı tespit edilmişti. Daha önceki dönemlerde kapı ve kasalarda kullanılan parmak izi ile güvenlik önlemlerinin sonraki zamanlarda kredi kartı kullanımı sırasında da uygulanmasına karar verildi. Finans sektöründe ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının tamamen ortadan kaldırılması için bu sitemin gündeme getirilmesi büyük dikkat çekti. 

Mastercard kullanıcılarını yakından ilgilendiren bu durum karşısında kredi kartlarında şifre girme döneminin sona ermesi planlanırken bunun arından biyometrik olarak parmak izi sensörlerinin kullanılması amacıyla çeşitli testlerden geçirildikleri belirlendi. Şifreler çoğu zaman kredi kartı kullanıcıları tarafından da unutulabildiği için bazı sıkıntıları meydana getirmeye başladı. Unutulan, yanlış girilen, ya da çalınan kredi kartı şifreleri kart kullanımını olumsuz etkilediğinden dolayı kredi kartı kullanıcılarını da çoğu zaman zor durumda bırakabilmektedir. Tüm bu olumsuz durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman yeni bir modelin geliştirilmesine karar verildi. 

Mastercard tarafından üzerinde çalışılan konular gündeme taşındığı zaman teknolojik anlamda güvenliğin daha kişisel olması için çalışmalar yapılmaya başlandı. Teknolojinin bu yılın sonuna kadar hazır hale getirilmesi planlanırken bu süreçte müşterilerin sadece bankaya giderek parmak izlerini sisteme kayıt ettirmeleri gerekecek. Parmak izleri ise sistemde kayıtlı tutularak kredi kartı kullanımlarında büyük bir kolaylık sağlayacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın