Ekonomi İnternette Adil Kullanım Kotası Tarih Oluyor!

İnternette Adil Kullanım Kotası Tarih Oluyor!

Son Güncelleme:

İnternet kullanıcılarının en büyük sorunları arasında yer alan adil kullanım kotası 1 Mayıs 2017 tarihi itibari ile tarih olacak.

Uygulamaya kademeli olarak son verilmesi planlanırken, internet kullanıcıları büyük bir sorunu geride bırakmış olacak. Kotalı internet kullanıcıları ise yeni uygulamadan gece 2 ile sabah 8 saatleri arasında yararlanacak. İfade edilen saat aralığında kullanılan internet Adil Kullanım Noktasına dahil olmayacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Gerekli Düzenlemeyi Yaptı

Konuyla ilgili şikayetleri değerlendiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alınan bu karar, aktif olarak internet kullanan; kotalı paket kullanan ve belirli bir kullanım sonrasında hızı düşen internet kullanıcılarını sevindirdi. Kurumun aldığı hız iyileştirme kararı hem mobil hem de sabit internet kullanıcılarını olumlu yönde etkileyecek. Kurumun açıkladığı karar öncesinde mobil internet kullanıcıları 128 Kbit/s, sabit internet kullanıcıları 3 Mbit/sn hızla indirme yapmaktaydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu düzenlemesi sonrasındaki hız ise adil kullanım kotası kapsamında 16 Mbit/s paketi kullanan internet tüketicisi, belirlenen kotaya ulaştığında 5 Mbit/s hızdan yararlanacak.

Operatörler Ek Süre Talep Etti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konu ile ilgili altyapı çalışmalarının 1 Mayıs 2017 tarihine kadar tamamlanması için ilgili kuruluşlara talimat verdi. Fakat bazı telefon operatörlerinin talimatın gereklerini yerine getiremediği ifade edildi. Söz konusu telefon operatörlerinin ilgili bakanlıktan ek süre talep ettiği kaydedildi. Bakanlığın konuyla ilgili cevabı ise sert oldu. Yeterli sürenin tanındığının altını çizen Haberleşme Bakanlığı bu talebi ret ederek, talimatların ifade edilen tarihe kadar yapılmasını istedi. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler