Ekonomi Kuru Meyve İhracat Hedefi 1 Milyar 350 Milyon Dolar

Kuru Meyve İhracat Hedefi 1 Milyar 350 Milyon Dolar

Son Güncelleme:

Kuru meyve ihracatçıları bir araya geldi. Yeni yıl hedeflerini toplantıda belirleyen ihracatçılar, “Hedef 1 milyar 350 milyon dolarlık ihracat” dedi.

Kuru üzüm, incir ve kayısıda dünyanın en fazla ihracatını gerçekleştiren ülkeler Türkiye, yeni yılda hedefi yükseltti. Kuru meyve sektörünün liderlerinin bir araya geldiği 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısında sektörel gelişmeler masaya yatırıldı.

Birlik Başkanı Birol Celep açılış konuşmasında bu yıl beklenen kuru incir ihracatının 60 bin tonu bulacağını, ihracat tutarınınsa 220 milyon dolar seviyesinde olacağını belirtti. Kuru üzümdeki hedefi ise 280 bin ton olarak açıklayan Başkan, “Kuru üzüm ihracatından elde edilecek kazanç 430 milyon doları bulacak” dedi. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin kuru kayısıdaki hedefi ise 80 bin ton olarak kaydedildi. Kuru kayısının ülke ekonomisine katkısıysa 260 milyon doları aşacak. Kuru kayısı, incir, üzüm ve diğer kuru meyvelerin ihracat cirosu ise 1 milyar 350 milyon dolar civarında olacak.

Birlik Başkanlığı görevini yürütmekte olan Birol Celep, konuşmasında kuru üzüm ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 40’lık artış kaydetmesine rağmen bazı nedenlerden dolayı toplam getiriyi yükseltmediğini de sözlerine ekledi. Kuru üzüm ihracatındaki yüzde 40’lık artışın toplam ciroyo etkisi yüzde 4 seviyesinde kalmıştı.

Kuru meyve ihracatındaki tüm gelişmeleri yakından takip eden Birlik, uluslararası standartlarda üretim için ilgili Bakanlıkla işbirliği içerisinde çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Avrupa Birliğinin yasakladığı Chlorpyrifos maddesi için Bakanlıkla bir dizi görüşme yapan Birlik, söz konusu maddenin kullanılmaması için bazı adımlar atmış; Bakanlığın desteğiyle bu sorunu geride bırakmayı başarmıştı. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler