Ekonomi Can Erik 300 TL’den 10 TL’ye Geriledi

Can Erik 300 TL’den 10 TL’ye Geriledi

Son Güncelleme:

Mart ayının ilk haftasında kilo fiyatı 300 TL’yi bulan erik, hasat miktarının artmasıyla birlikte 10 TL’ye kadar geriledi.

Yılık ilk erik hasadını örtü altında yetiştirilen ağaçlardan toplayan Silifke, açık alandaki ürünleri de toplamaya başladı. Açık alanda yetiştirilen ürünlerin toplanmaya başlaması erik fiyatlarının düşmesini sağladı. 2017’nin ilk erikleri 300 liradan alıcı bulmuştu. Şu andaki fiyat seviyesi ise 10 lira civarında seyrediyor.

8 Bin Dönümden 8 Bin Tonluk Ürün!

Silifke Erik Üreticileri Kurucu Başkanı, ilçedeki erik üretimi ve fiyatlar hakkında detayları paylaştı. İlçede erik üretimi için 8 bin dönümlük arazinin kullanıldığını ifade eden Başkan Mustafa Göktaş, “Bu yıl 8 bin ton kadar ürün hasat edeceğiz” dedi.

Silifke eriğinin erken hasat edildiğinin altını çizen Göktaş, “İlçemizde yetiştirdiğimiz erikler tadıyla, kokusuyla ve görünümüyle diğer bölgelerde yetiştirilen ürünlere fark atıyor. Tüketiciler Silifke eriğini severek tüketiyor” şeklinde konuştu.

Başkan Mustafa Göktaş, son yıllarda erik getirisinin yüksek olmasından dolayı üretimi arttırdıklarını kaydetti. Ekim alanının Silifke’de eskisine göre daha fazla olduğunu belirten Göktaş, “Göksu Vadisindeki erik üretimi her geçen yıl biraz daha artıyor. Ülkemizin en doğal alanları arasında yer alan Vadi, mikro klimatik bir iklime sahip. Bu iklim özellikleri ise Vadi içerisinde yetişen sebze ve meyvenin tadına yansıyarak farklı bir lezzet katıyor. Bu özelliklerin yanında Vadi Türkiye’nin erik hasadında ilk nokta olmasını da beraberinde getiriyor” dedi.

Silifke Erik Üreticileri Kurucu Başkanı erik fiyatları hakkında ise şunları aktardı. “Yılın ilk hasadının yapıldığı bölgede ilk hasat örtü altındaki ürünlerle yapılmıştı. Bu nedenle fiyatlar yüksekti. Şimdi ise açık alan erik hasadı başladı ve fiyatlar 10 TL’ye kadar geriledi.”

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler