Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa Petrol Borusu İhracatına Başlıyor

Şanlıurfa Petrol Borusu İhracatına Başlıyor

0

Cazibe Merkezleri Programı dahilinde yer alan Şanlıurfa’ya petrol borusu fabrikası kurulacak. Üretilen petrol boruları orta doğuda petrol üreten ülkelere ihraç edilecek.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde inşa edilmesi planlanan fabrika için yer tesis edildiğini açıklayan OSB müdürü Yunus Emre Aksu, yatırım hakkındaki detayları paylaştı.

TANAP’ın alt yapısını hazırlayan firmanın başvurusunu değerlendirdiklerini bildiren Aksu, Şanlıurfa’nın tercih edilme nedeni olarak bölgeye olan yakınlığını gösterdi. OSB Müdürü Yunus Emre Aksu, söz konusu yatırımın hem ülke hem de ilin ekonomisine büyük artılar kazandıracağının altını çizdi. “Şanlıurfa için bu yatırım ticaretin artmasında önemli olduğu kadar kentteki istihdamın artmasına da olumlu yönde yansıyacak. Kentimizin anlık olarak yaptığı ihracat seviyesi 192 milyon lirayı buluyor. Söz konusu firmanın kentimize yapacağı yatırım, ihracat hacmini yükseltecek. Kentimiz 2023 hedeflerine daha emin adımlarla ilerleyecek” diyen Yunus Emre Aksu, firmanın kente yapacağı yatırımın 750 milyon lirayı bulacağını belirtti. Yatırım sonrasında ise firmanın kentte en az 500 kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

Yabancı Yatırımcının İlgisi Artacak

Tüm Sanayiciler ve İşadamları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı da yaşanan bu olumlu gelişme ardından açıklama yaparak, bu yatırımın önemine değindi. Şanlıurfa’nın son yıllardaki en büyük yatırıma ev sahipliği yaptığını söyleyen Sadık Sade, “Yatırıma başlandığında yabancı yatırımcı için bu bir örnek teşkil edecek. Yabancı yatırımcının ilgisi artacak. Önümüzdeki dönemde kentimize yapılacak yatırım sayısında artış yaşayacağız. Bu da hem bizlere hem de kent halkına umut oldu” dedi.

Cazibe Merkezleri Programıyla birlikte yabancı ve Türk yatırımcının söz konusu kentlerde çalışmalar başlattığı öğrenilirken, firmalar program kapsamındaki girişimlerini sürdürüyor. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version