Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları için geldiği Washington’da önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, referandum sonucunun küresel piyasalar tarafından da takip edildiğini, ekonomide istikrarın devam etmesinin küresel piyasalardaki yatırımcılar için çok önemli olduğunu söyledi. Referandum sonrasında Türkiye’nin hızlı bir şekilde reformlara odaklanacağını belirten Ağbal, toplam ciroları 4 trilyon doların üzerinde olan Amerika, Avrupa ve Kanada merkezli fonların gözünün Türkiye’de olduğunu, yapılan reformlar sonrasında yatırımların hızlı bir şekilde gelmeye başlayacağını bu fonların Türkiye’ye yatırım yapmak için çok iştahlı olduklarını söyledi. Ağbal referandum sonrası ana gündemin ekonomi olduğunu ve ekonomi alanında yapılan reformlar ile büyük gelişmeler yaşanacağını sözlerine ekledi.

Öncelikli Reformlar Var

Hızlı bir şekilde reform sürecine girileceğini belirten Ağbal, öncelikli reformlar arasında kamu maliyesi, eğitim ve hukuk sistemi, iş gücü piyasası ile İstanbul Finans Merkezi ve mikro alanda sektörel reformların yer aldığını, önümüzdeki haftalarda İstanbul Finans Merkezi Kanun Tasarısı ve Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nın Ekonomi Koordinasyon Kuruluna sunulacağını hatırlattı

Ekonomiye Can Suyu Verildi

2016 yılında Türkiye’nin ekonomik açıdan çok yıprandığını bunun yanı sıra terör olayları ve darbe girişimi ile zorlu bir sürecin yaşandığını belirten Ağbal, üçüncü çeyrekten itibaren toparlanmanın başladığını yapılan teşvikler ile ekonomiye can verildiğini söyledi. Ağbal referandum sonrası yapılacak reformların çok önemli olduğunu, yurt dışı yatırımcılarının bu reformları dört gözle beklediğini, reformlar gerçekleşince Türkiye’nin yatırım açısından çok büyük ilerlemeler kaydedeceğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın