İsrail’den Doğalgaz Açıklaması Geldi!

0

Türkiye – İsrail doğalgaz hattı ile ilgili açıklamada bulunan İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanlığı Genel Direktörü Shaul Meridor, hükümetler arası anlaşmanın gerçekleşmesi için öncelikle ticari tarafın anlaşmasının gerektiğinin altını çizdi. Türkiye ve İsrail arasında doğalgaz boru hattının kurulabilmesi için görüşmelerin yürütüldüğünü hatırlatan Meridor, ticari tarafta bulunan fiyat ve miktar anlaşmasının gerçekleşmesinden sonra hükümetler arası anlaşmanın gerçekleşeceğini, şirketlerin bu konu hakkında çalışmaları yürüttüğünü söyledi. Görüşmelerin olumlu ilerleyeceğine dair umudu olduğunu belirten Meridor, devam eden görüşmelerin kısa sürede tamamlanmasını umduğunu birkaç ay sonra anlaşmaya varılmış olacağını düşündüğünü söyledi. Meridor önümüzdeki yıllarda İsrail gazının Türkiye’ye taşınacağına dair umudu olduğunun altını çizdi.

Akdeniz’de Arama Yapılmalı

Türkiye’nin Karadeniz’in ardından Akdeniz’de de doğalgaz arama çalışmaları başlatması hakkında yorumda bulunan Meridor, yapılan bu çalışmanın bölge için iyi olacağını, her arama çalışmasının kendilerine, deniz altının jeolojik yapısına ve bölgeye dair daha detaylı bilgiye ulaşma imkânı sağlayacağını söyledi.

Doğalgaz Kaynağı Olabilir

Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarını desteklediklerinin altını çizen Meridor, bu arama çalışmaları esnasında Türkiye ile tecrübe ve deneyim paylaşımında bulunmaktan dolayı memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi. Doğalgaz bulunmasının İsrail ve herkes için çok olumlu bir sonuç olacağını düşündüğünü belirten Meridor, doğalgaz bulunması durumunda Doğu Akdeniz’in daha büyük ve daha güçlü bir doğalgaz kaynağı haline geleceğini bu durumun enerji sektörü açısından çok büyük bir gelişme olacağını söyledi. Meridor çalışmalar esnasında daha fazla doğalgaz bulunmasından dolayı memnun olacaklarını sözlerine ekledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın