Ekonomi Fındığın Zirvesinde Trabzon Var!

Fındığın Zirvesinde Trabzon Var!

Son Güncelleme:

Fındık ihracatının zirvesine Trabzon oturdu. Zorlu bir sezon geçiren fındık üreticilerinden yüz gülenler Trabzonlu üreticiler oldu. Üreticilerin sezonda karşılaşmış olduğu rekolte problemi, külleme sorunu ve düşük fiyat gibi zorluklar üreticileri oldukça zora sokmuştu. Devlet tarafından yapılan alan bazlı gelir desteği ve TMO kanalı ile fındık alımı yapılması üreticileri bir nebze olsun mutlu etse de ihracat konusunda sevinen Trabzonlu fındık üreticileri oldu. Gerçekleşen fındık ihracatı hakkında açıklamada bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’de 16 ilden 1 Ocak ile 11 Mayıs 2017 tarihleri arasında toplamda 664 milyon 213 bin 720 dolar civarında fındık ihracatı yapıldığını, söz konusu ihracatın yüzde 51’inin Trabzon’dan gerçekleştirildiğini söyledi. Bahse konu olan tarihlerde Trabzon’dan toplamda 338 milyon 4779 bin 480 dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Trabzon’un Potansiyeli Yüksek

Fındık üretiminde Trabzon’un potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu belirten Gürdoğan, bölgedeki üreticilerin bu konuda fedakârca çalıştığını ve çalışmalarının karşılığını aldıklarını sözlerine ekledi. Gürdoğan söz konusu zaman diliminde Trabzon’dan 45 bin 157 ton fındık ihracatı yapıldığını söyledi.

Trabzon Her Zaman Zirvede

Fındığın dış ticaret için çok önemli bir ürün olduğunu belirten Gürdoğan, geleneksel ihraç ürünleri arasında olan fındığın ihracatında Trabzon’un her zaman ilk sırada yer aldığını söyledi. Gürdoğan Trabzon’un bu başarısının tesadüfi olmadığını bu konuda çalışmaların devam ettiğini şehirde fındığı işlenmiş ve daha yüksek katma değerden ihraç etmek için önemli yatırımlar yapıldığını, yatırımların sonucunda ihracat oranının yüzde 70 seviyesine ulaşacağını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler