30 Mayıs’tan Bu Yana İlk Kez Dolar Fiyatlarının Hacmi Azalabilir

30 Mayıs’tan Bu Yana İlk Kez Dolar Fiyatlarının Hacmi Azalabilir

30 Mayıs tarihinden bu yana ilk kez, güçlü Amerika Birleşik Devletleri verilerinin desteği sayesinde 3,56’yı test etmiş olan kurda ABD tatili sebebiyle hacminde bir azalma yaşanabilir.30 Mayıs tarihinden bu yana ilk kez, güçlü Amerika Birleşik Devletleri verilerinin desteği sayesinde 3,56’yı test etmiş olan kurda ABD tatili sebebiyle hacminde bir azalma yaşanabilir.

Global merkez bankalarının kararıyla, jeopolitik gelişmelerin ve küresel piyasaların takip edilmekte olduğu ve Nisan ayının ortasından bu zamana kadar 3,5 dolar/Türk Lirası civarından seyreden doların dün ki yükselişinin ardından, küresel piyasalar takipte olacak.

Bankacılar tarafından, 30 Mayıs tarihinden bu yana ilk defa 3,56 seviyesinin test edilmesinden sonra ABD tahvillerinde yaşanan yükselmenin ve dolarda yaşanmış olan değer kazancının gelecek günlerde de sürüp sürmeyeceğini takip edilecek.

Dün açıklanmış olan pozitif ABD verilerinin, hazine tahvil getirilerini son 7 haftanın en yüksek noktasına taşıması ile beraber yaşamış olduğu yükselmeden sonra ABD dolarının bugün yatay bir şekilde seyrettiği görülüyor. Bankacılar tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda ise, bugün ABD piyasalarının tatil olması sebebiyle hareketlerin hacimsiz olarak kalabileceği belirtiliyor.

Yine dün ABD’de açıklanmış olan imalat verileri, beklenenden daha iyi çıkarak bu yıl FED’in bir kere daha faiz artırımı yapabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmasından sonra ABD Hazine tahvillerinden bir yükseliş yaşandı. 2 yıllık olan Hazine tahvil getirileri ise son 8 yıldan daha uzun bir süredir, en yüksek zirveyi gördü.

Söz konusu olan bu 2 yıllık Hazine tahvil verileri 2009’dan beri 1,426 oranıyla en yüksek seviyeyi görmüş oldu. 10 yıllık hazine tahvil getirileri ise yaklaşık olarak son 7 haftanın en yüksek seviyesini görerek yüzde 2,353’e ulaştı.    merkez bankaları ABD tahvilleri FED
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?