Gündem TÜSİAD Başkanı: Güncellenme Daha Fazla Bekletilmemeli!

TÜSİAD Başkanı: Güncellenme Daha Fazla Bekletilmemeli!

Son Güncelleme:

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ile ilgili konuştu.

Erol Bilecik, Avrupa Birliği’nin Gümrük Birliği Anlaşması’nı güncellemesinin ülkemizin AB’ye üyeliği ile ilgili 20 yıl öncesine benzeyen bir etki yapacağını ve bunun olumlu bir etki olacağını söyledi.

Daha Fazla Bekletilmemeli                              

Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Erol Bilecik, Türkiye – Avrupa Birliği arasındaki bu anlaşmanın güncellenmesinin ülke ekonomisi üzerinde olumlu etki yapacağını, bu etkinin 20 yıl öncesine benzeyen olumlu etki olacağını, güncelleme ile ilgili görüşmelerin oluşan politik gerginlikler sebebiyle daha fazla bekletilmemesinin gerektiğini söyledi.

Küresel Ticaret: Politikadan Eyleme

Erol Bilecik, TÜSİAD’ın düzenlediği Küresel Ticaret: Politikadan Eyleme adlı konferansta konuştu. Konferansa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı. Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Bilecik, dünya genelindeki ekonomide büyük bir hızla dijital dönüşüm ve sanayi devrimi yaşandığını, ülkeler arası ticaretin ve küreselleşmenin de buna bağlı olarak daha önce hiç sorgulanmadığı kadar sorgulandığını, 2016 yılında küresel ticaretin 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizden beri kaydettiği en düşük büyüme oranını gördüğünü, bu oranın yüzde 1.3 olduğunu, bu rakamın 15 yıl sonra ilk kez olmak üzere küresel büyümeden daha yavaş gerçekleştiğinin görüldüğünü söyledi.

Gelir Kayıpları Yaşandı

TÜSİAD Başkanı ülke ekonomisinin durumuna da değinerek küresel ekonomide görülen bu korumacılık trendinden Türkiye’nin de etkilendiğini, ek gümrük vergisi sisteminin bazı sektörlerin ve ürünlerin  ithalatında zorlaştırıcı önlemler alındığını, gittikçe rekabetin arttığını, bunun da bazı iş kolları açısından gelir kaybına sebep olduğunu, bu konu ile ilgili hükümetin çözüm üretmesini ve gerekli adımları atmasını olumlu bulduklarını da sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,144BeğenenlerBeğen
7,221TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler