Ana SayfaGündemTÜSİAD Başkanı: Güncellenme Daha Fazla Bekletilmemeli!

TÜSİAD Başkanı: Güncellenme Daha Fazla Bekletilmemeli!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ile ilgili konuştu.

Erol Bilecik, Avrupa Birliği’nin Gümrük Birliği Anlaşması’nı güncellemesinin ülkemizin AB’ye üyeliği ile ilgili 20 yıl öncesine benzeyen bir etki yapacağını ve bunun olumlu bir etki olacağını söyledi.

Daha Fazla Bekletilmemeli                              

Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Erol Bilecik, Türkiye – Avrupa Birliği arasındaki bu anlaşmanın güncellenmesinin ülke ekonomisi üzerinde olumlu etki yapacağını, bu etkinin 20 yıl öncesine benzeyen olumlu etki olacağını, güncelleme ile ilgili görüşmelerin oluşan politik gerginlikler sebebiyle daha fazla bekletilmemesinin gerektiğini söyledi.

Küresel Ticaret: Politikadan Eyleme

Erol Bilecik, TÜSİAD’ın düzenlediği Küresel Ticaret: Politikadan Eyleme adlı konferansta konuştu. Konferansa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı. Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Bilecik, dünya genelindeki ekonomide büyük bir hızla dijital dönüşüm ve sanayi devrimi yaşandığını, ülkeler arası ticaretin ve küreselleşmenin de buna bağlı olarak daha önce hiç sorgulanmadığı kadar sorgulandığını, 2016 yılında küresel ticaretin 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizden beri kaydettiği en düşük büyüme oranını gördüğünü, bu oranın yüzde 1.3 olduğunu, bu rakamın 15 yıl sonra ilk kez olmak üzere küresel büyümeden daha yavaş gerçekleştiğinin görüldüğünü söyledi.

Gelir Kayıpları Yaşandı

TÜSİAD Başkanı ülke ekonomisinin durumuna da değinerek küresel ekonomide görülen bu korumacılık trendinden Türkiye’nin de etkilendiğini, ek gümrük vergisi sisteminin bazı sektörlerin ve ürünlerin  ithalatında zorlaştırıcı önlemler alındığını, gittikçe rekabetin arttığını, bunun da bazı iş kolları açısından gelir kaybına sebep olduğunu, bu konu ile ilgili hükümetin çözüm üretmesini ve gerekli adımları atmasını olumlu bulduklarını da sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.