Ülkemizde pazar konusunda birçok kişinin yakındığını ve fiyatların da sürekli olarak değiştiğini görebilmek mümkündür. Yüksek fiyatlar ve fiyatlarda meydana gelen dengesiz değişimler, haliyle tepkiye neden olurken, bu tepki ise hükümet cephesinde fark edildi. Pazarlarda fiyatların yüksek ve dengesiz olmasının yanı sıra, çiftçinin ise her türlü mahsulü son derece uygun fiyatlara veriyor olması, haliyle fiyatların neden bu kadar yüksek olduğuna dair soruların sorulmasına neden oldu. Bu konuda çeşitli düzenlemeler yapmaya hazırlanan hükümet, özellikle pazarlardaki fiyatlar doğrudan etki eden komisyonculara veya halcilere, çeşitli düzenlemeler neticesinde sınırlama getirecek gibi gözüküyor. Bu sayede fiyatların daha da düşmesi beklenirken, bununla birlikte dengesiz fiyat değişimlerinin de olmaması gündemde.

Yeni Hal Yasası Geliyor

Çalışmalara başlayan hükümet cephesi, yeni hal yasası ile birlikte pazarda yer alan birçok ürün üzerinde fiyat konusunda çeşitli düzenlemeler yapmayı planlıyor. Düzenleme ile birlikte firelerin azalması, yüksek kalite ürünlerin pazarlara girmesi ve bununla birlikte söz konusu ürünlerin çok daha uygun fiyatlara satılması hedefleniyor. Öte yandan yeni hal yasası sayesinde kayıt sistemine daha çok ağırlık verilmesi gündemdeyken, sebze ve meyve ticaretinde kayıt dışılık azaltılacak.

Meyve ve Sebze Halleri Standart Hale Gelecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapacakken, ulaşılan bilgilere göre hallerin standart bir hale getirilmesi planlanıyor. Organize Sanayi Bölgeleri’nde yer alan yönetim modelinin aynısı hallere uygulanarak, hallerin daha kurumsal bir şekilde işlemesine olanak tanınacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.