Bankacıyım.Net

Hallerde Düzenlemeye Tabi Tutulacak, Fiyatlar Düşecek

Hallerde Düzenlemeye Tabi Tutulacak, Fiyatlar Düşecek

Hallerde meydana gelen sebze ve meyve fiyat değişimleri, haliyle tüketiciyi olumsuz etkiliyor. Birçok kişi pazarlardaki fiyatlardan yakınırken, hükümet ise bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkemizde pazar konusunda birçok kişinin yakındığını ve fiyatların da sürekli olarak değiştiğini görebilmek mümkündür. Yüksek fiyatlar ve fiyatlarda meydana gelen dengesiz değişimler, haliyle tepkiye neden olurken, bu tepki ise hükümet cephesinde fark edildi. Pazarlarda fiyatların yüksek ve dengesiz olmasının yanı sıra, çiftçinin ise her türlü mahsulü son derece uygun fiyatlara veriyor olması, haliyle fiyatların neden bu kadar yüksek olduğuna dair soruların sorulmasına neden oldu. Bu konuda çeşitli düzenlemeler yapmaya hazırlanan hükümet, özellikle pazarlardaki fiyatlar doğrudan etki eden komisyonculara veya halcilere, çeşitli düzenlemeler neticesinde sınırlama getirecek gibi gözüküyor. Bu sayede fiyatların daha da düşmesi beklenirken, bununla birlikte dengesiz fiyat değişimlerinin de olmaması gündemde.

Yeni Hal Yasası Geliyor

Çalışmalara başlayan hükümet cephesi, yeni hal yasası ile birlikte pazarda yer alan birçok ürün üzerinde fiyat konusunda çeşitli düzenlemeler yapmayı planlıyor. Düzenleme ile birlikte firelerin azalması, yüksek kalite ürünlerin pazarlara girmesi ve bununla birlikte söz konusu ürünlerin çok daha uygun fiyatlara satılması hedefleniyor. Öte yandan yeni hal yasası sayesinde kayıt sistemine daha çok ağırlık verilmesi gündemdeyken, sebze ve meyve ticaretinde kayıt dışılık azaltılacak.

Meyve ve Sebze Halleri Standart Hale Gelecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapacakken, ulaşılan bilgilere göre hallerin standart bir hale getirilmesi planlanıyor. Organize Sanayi Bölgeleri’nde yer alan yönetim modelinin aynısı hallere uygulanarak, hallerin daha kurumsal bir şekilde işlemesine olanak tanınacak. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.