Mehmet Şimşek Müjdeyi Verdi! Kitle Fonlaması Sistemi Çok Yakında Geliyor!

0

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Torba Yasa’da yer verilen, teknoloji sektörü başta olmak üzere bütün sektörlere dair projesi olan ancak finansman sağlayamayan girişimcilere bu finansman desteğini sağlayacak olan “Kitle Fonlaması” yakında uygulamaya alınacağının haberini verdi.

Mehmet Şimşek’ten Girişimcilere Müjde

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra yeni işletmelerin banka kredisi kullanmak konusunda sıkıntılar yaşadığını, bunun ekonomik anlamda gelişime destek verecek pek çok projenin önünü kapattığını, teknoloji alanında projelerin uygulamaya alınmasına ve sürdürülebilirliğine engel olduğunu söyleyerek, Torba Yasa’da yer verdikleri kitle fonlamasının çok yakında hayat geçirileceğini, teknoloji ile ilgili girişimler başta olmak üzere bütün sektörlerden projelere finansman sağlama yolunun açılacağını açıkladı.

Tecrübeli ve Tecrübesiz Yatırımcılar Bir Araya Getirilecek

Mehmet Şimşek, kitle fonlaması sisteminde tecrübeli olan ve tecrübesiz olan yatırımcıların bir araya getirileceğini, daha önce yatırım yapmamış olan kitlenin yatırıma yönlendirileceğini, bu şekilde sermayenin tabana yayılacağını, bu sistem sayesinde girişimci sayısının artırılacağını, ekonomiye ve kamu bütçesine yük olmadan sistemin kendiliğinden işleyeceğini ve girişimcilerin finansmana erişme imkanı olacağını söyledi.

Fon Toplama Nasıl Yapılacak?

Kısa adı SPK olan Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kurulması için izin verilecek olan “kitle fonlaması platformları” vasıtasıyla yapılacak olan bu faaliyette platformların temel görevi girişimciler ile yatırımcıları elektronik ortamda bir araya getirmek olacak. Girişimcilerin fikirlerine bu platformlarda yer verilecek. Projeye dahil olmak isteyen yatırımcılara projeye dair yazılı ve görsel bilgiler sunulacak. Toplanması hedeflenen fon tutarına ulaşıldığında para ilgili şirkete aktarılacak.

Halktan da Para Toplanabilecek

Yakında hayata geçirilecek olan sistemde projelerin ve girişim şirketlerinin ihtiyacı olan fonun sağlanması amacıyla halktan da para toplanabilmesi ön görüldüğünü söyleyen Mehmet Şimşek, bununla ilgili bağış, ödül ve borç şeklinde yolların bulunduğunu da açıkladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın