Ana SayfaEkonomiBankalar 9 Ayda 2016 Yılındaki Karı Yakaladılar!

Bankalar 9 Ayda 2016 Yılındaki Karı Yakaladılar!

-

Türkiye’de bankacılık sektörünün ilk 9 aylık süreçte elde ettiği kâr, 2016 yılı boyunca elde edilen kârı yakaladı.

2017 yılı Türk ekonomisi açısından oldukça verimli geçiyor. Türk Bankacılık Sektörü, geçtiğimizin yılın tamamını 37,5 milyar Türk Lirası tutarında bir kâr ile kapatırken, bu yılın ilk dokuz aylık döneminde yaşanan yüzde 29 oranındaki artış ile 37,2 milyar Türk Lirası net kâra ulaşıldı.

Faiz Geliri 177,6 Milyar TL’ye Yükseldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların ilk üç çeyrek için elde ettikleri gelirler ve yaptıkları harcamalara dair bilgileri paylaştı. Bankaların bahsi geçen dönem içerisinde elde ettikleri faiz gelirleri, 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 24’lük artış yaşarken, 143,1 milyar Türk Lirası olan 2016 faiz geliri, 2017 yılı içerisinde 177,6 milyar Türk Lirası’na kadar yükseldi.

Kredilerden elde edilen gelir 144,4 milyar Türk Lirası olurken, söz konusu olan bu faiz gelirinin 34,5 milyar Türk Lirası’nı tüketici kredileri, 6,7 milyar Türk Lirası’nı kredi kartları, 21,5 milyar Türk Lirası’nı taksitli ticari krediler, 81,8 milyar Türk Lirası’nı ise diğer kredilerden elde edilen faiz gelirleri oluşturdu. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, bankaların taksitli ticari kredilerden elde ettiği faiz gelirinde yüzde 50’lik bir artış yaşandığı ortaya çıktı.

Giderlerde Yüzde 20’den Fazla Artış Var

Bankaların dönem içerisinde giderlerinde de önemli artışlar yaşandı. Bir önceki yılın ilk üç çeyreğine oranla yüzde 25’lik bir artış yaşayan faiz giderleri 95,5 milyar Türk Lirası’na yükselirken, bankalar tarafından vatandaşlara sunulan mevduat faiz tutarında da yüzde 22’lik bir artış yaşanarak 66,7 milyar Türk Lirası’na ulaşıdlı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler