Emlak Sektörüne Bakanlık Düzenlemesi!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan taslağa göre, taşınmaz ticaretinde hem aracılık, hem de danışmanlık hizmeti veren firmalar için önemli bir düzenleme devreye sokulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik taslağı, sektör temsilcilerinin görüşlerini almak amacı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Hazırlanan bu taslak ile birlikte taşınmaz ticareti aşamasında bir belge alma şartının getirileceğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aynı zamanda sözleşmenin ve kuralların düzenlenerek bir taşınmaz ticareti bilgi sisteminin kurulduğunu, bu uygulamanın ana sebebinin de herkesin farklı bir oranda komisyon alışını önlemek olduğunu ifade etti.

Emlak Sektörüne Devrim Niteliğinde Düzenleme!

İşletme faaliyetlerini taşınmaz ticareti üzerinden gerçekleştiren tüm tacirlerin, esnafların ve sanatkârların sahip oldukları her işletme için bir yetki belgesi alma kriterinin getirileceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, yetki belgesinin şehirlerdeki müdürlükler tarafından teslim edileceğini ifade ederken, uygulanacak olan bu düzenleme ile emlakçı ile müşteri arasında belge ve sözleşme tiplerinin belirlenerek, emlakçıların birçok sözleşme içerisinde kaybolmasının engelleneceği, hem de emlakçıyı aradan çıkartma devrinin kapanmasını sağlayacakları belirtti.

Aynı zamanda alınacak komisyon oranında da düzenlenme yapıldığını ifade eden Bakan Tüfenkci, işletmeler tarafından temin edilen hizmet bedeli için hak kazanılması için tarafların alıma, satıma ya da kiralamaya aracılık kurması şartı geleceğini, hizmet bedeli oranının da kiralama işlemlerinde bir aylık kira ücretini geçmeyecek şekilde olmasını, alım ve satış işlemlerinde ise toplam değerin yüzde 3’ünü geçmeyecek şekilde belirlenmesini planladıklarını aktardı. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın