Global piyasalar Aralık ayında Amerikan Merkez Bankası’ndan yeni bir faiz artırımı bekliyor. Lakin konu ile alakalı açıklama yapan Mineapolis Bölgesi FED Başkanı, faiz artırımının zamanı olmadığını ifade etti.

Global piyasalar, uzun zamandır beklenen faiz artırımının Aralık ayı itibariyle gelmesini bekliyor. FED tarafından yapılacak faiz artırımı için birçok ekonomist ihtimali kuvvetlendirse de, Mineapolis bölgesinin FED Başkanı Kashkari, yaptığı açıklama ile gözleri tam zıttında bir yöne çevirdi. Başkan Kashkari, enflasyon ve ücret artışlarının oldukça ılımlı bir seyir izlediği dönemde faiz artırımının zamanı olmadığını ifade etti.

Ekonomik Model Güncellenebilir

Mineapolis bölgesinin FED Başkanı Kaskhkari, hem enflasyonun, hem de ücretlerin artması halinde frene basmak adına bolca bir zamanın olacağını ifade etti. FED bölge başkanına sorulan vergi tasarısı hakkındaki görüşlerine ise, bu konu hakkında herhangi bir görüşünün bulunmadığını, tasarının yasalaşması halinde ekonomik model için bir güncelleme yapılabileceğinin bilgisini paylaştı.

Mineapolis bölgesinde başkanlığı devam eden Kashkari’ye hafta içerisinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından duyurulan FED’in yeni başkan adayı Powell ile alakalı görüşleri sorulduğunda ise Powell’ın ABD Merkez Bankası’nın para politikalarında bir değişim getirmesini beklemediğini, Powell’ın düşünceli ve ciddi bir politika belirleyici olduğunu, FED ile birlikte önemli aşamalar kaydedebileceğine inandığını kaydetti.

Powell Ne Zaman Göreve Başlayacak?

ABD Başkanı Donald Trump tarafından FED Başkanlığı için aday gösterilen Powell’ın önce Senato’dan göreve başlamak için onay alması gerekiyor. Powell eğer ABD Senatosundan da onay alırsa, 2018 yılının Şubat ayında FED Başkanlığı için görevine başlayabilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın