Denizbank’ın Sahibi Sberbank Özelleştirilebilir!

0

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulina, Denizbank’ın sahibi olan Sberbank’ın özelleştirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Rus Bankacılık Sistemi Temizlendi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yabancı bir gazeye verdiği röportajda Sberbank hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Nabiullina, Sberbank’ın özelleştirilmesinin tekrar gündeme gelmesinin mümkün olduğunu belirtti. Rusya’daki bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılması adına çalışmalara dört yıl önce başladıklarını ifade eden Nabiullina, bankacılık sektöründe zayıf olarak duran ve şüphe uyandıran bankaları kaldırdıklarını ifade etti.

350 Bankanın Lisansı İptal Edildi

Dört yıllık süreç içerisinde yaklaşık 350 adet bankanın lisansının iptal edildiğini ifade eden Nabiullina, sektörün yeniden yapılandırılması konusunda çalışmaların büyük bir kısmını tamamladıklarını ifade etti. Rus bankacılık sektöründe düzenin tam olarak sağlanması için çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Nabiullina, bu çalışmalar için de yaklaşık 2 yıllık daha bir sürecin gerekli olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  Denizbank İş İlanları: Eylül 2022 (Deneyimli-Deneyimsiz)

Sberbank Özelleşebilir, Ama Zamanı Var!

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiulline, Rusya’nın en büyük kamu bankası olma özelliğini taşıyan Sberbank’ın da özelleştirilmesi konusuna değinirken, bu bankanın özelleştirilmesi için ilk etapta Rus bankacılık sektöründe düzenin sağlanması gerektiğini ifade etti. Düzenin sağlanması ile birlikte Sberbank’ın özelleştirilmesi için tekrar bir gündem oluşturabileceklerini ifade eden Nabiulline, bu düzenleme için gerekli sürenin iki yıl olduğunu belirtti.

Sberbank’ın Sahibi Kim?

1841 yılında kurulan Sberbank’ın sahip olduğu hisselerin yüzde 50’si Rusya Merkez Bankası’na ait. Sberbank’ın Türkiye’deki yatırımı ise Denizbank.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın