Brexit Sonrası 50 Banka İngiltere’yi Terk Edecek!

0

Avrupa Merkez Bankası Bankacılık Denetim ve Gözetim Birimi Başkanı Daniel Nouy, yaptığı açıklamada yaklaşık 50 bankanın Brexit süreci sonrasında İngiltere’den taşınmayı düşündüğünü ifade etti.

Radikal bir karar alarak Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar veren İngiltere, ekonomik açıdan oldukça sancılı bir sürecin içine girdi. Sağlam ekonomisi ve büyük imkânları doğrultusunda Avrupa Birliği geneline hizmet veren birçok banka genel müdürlüklerini İngiltere’de konumlandırıyordu. Lakin Brexit sürecinin başlaması, tüm bankaları bir telaşa soktu.

Acil Durum Planları Devrede!

Avrupa Merkez Bankası Bankacılık Denetim ve Gözetim Birimi Başkanı Daniele Nouy, bugün gerçekleşen Euro Group toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında yaklaşık 50 farklı bankanın Brexit süreci sonrasında İngiltere’yi terk etmeyi düşündüğünü, faaliyetlerini Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde devam etmek için Avrupa Merkez Bankası’na bilgi talebinde bulunduklarını ifade eden Nouy, bu bankaların durumu ‘acil durum planı’ çerçevesinde değerlendirdiklerini ifade etti.

Bazı Bankalar Lisans Başvurularını Bile Yaptı!

Gerçekleşen toplantıda farklı yetkililer tarafından sunulan bilgileri dile götüren Nouy, Euro Bölgesi içerisinde faaliyetlerine devam etmek isteyen bankaların önemli bir kısmının genel müdürlüğünün İngiltere’de yer aldığını, bu büyük bankaların acil durum planları üzerinde çalışmaya başladıklarını, hatta birkaç bankanın Euro Bölgesi’nde faaliyet lisansı alabilmek için başvurularını dahi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Taşınma ve lisans alma konusunda bazı bankaların durumu Brexit süreci sonrasına ertelediğini ifade eden Avrupa Merkez Bankası Bankacılık Denetim ve Gözetim Birimi Başkanı Daniele Nouy, bu durumun Avrupa Merkez Bankası’nı da önemli ölçüde endişelendirdiğini kaydetti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın