Ana SayfaGündemSırbistan Merkez Bankası Yabancı Para Yatırımları Arasına TL’yi Alıyor!

Sırbistan Merkez Bankası Yabancı Para Yatırımları Arasına TL’yi Alıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Sırbistan Merkez Bankası oldukça ilgi çekici bir karara imza attı. Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yerel döviz piyasalarında işlem görmekte olan yabancı para birimleri arasında Türk Lirası’nın da dahil edileceğini belirtti.

Sırbistan Merkez Bankası tarafından dün gerçekleştirilen açıklamada, yerel döviz piyasalarında işlem görmekte olan yabancı para birimleri arasında artık Türk Lirası’na da yer verileceği belirtildi. Aynı zamanda bankalar arası döviz piyasası için, Merkez Bankası tarafından Türk Lirası üzerinden alım ve satım işlemleri de gerçekleştirilebilecek.

Projeler İçin ‘Cesaret Verici’ Olarak Yorumlanmalı

Sırbistan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, dış ticaret konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin gelecek dönemde güçlenme potansiyelinde olduğu, ekonomik ilişkilerde bulunulan konumun bu kararın alınmasında etkili bir rol oynadığı, aynı zamanda Sırbistan’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ziyaretçilerin sayısında da önemli bir artış olduğu göz önünde bulundurularak kararın alındığı belirtildi.

Türk Lirası’nı Sırbistan’ın yerel döviz piyasasına dahil etme kararının Türkiye ve Sırbistan arasındaki mevcut iş ilişkilerini önemli ölçüde kolaylaştırmayı hedeflediğini ifade eden Sırbistan Merkez Bankası, uygulamaya konulan bu kararın, iki ülke arasında hayata geçirilmesi planlanan ekonomik projeler için ‘cesaret verici’ olarak yorumlanması beklendiği belirtildi.

Türk Lirası, TRY ve 949 kodları ile 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle yabancı para birimleri listesinde yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Etkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce Belgrad’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, hem yatırım, hem de ticaret ile alakalı alanlarda iki ülkenin sağlam ilişkiler geliştirme kararı verilirken, Türkiye ve Sırbistan’ın diğer bir ortak noktası da Avrupa Birliği’ne tam üye adayı olmaları.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...