Yıl Sonu Tahminleri Revize Edildi! Otomotiv Sanayi Rekora Yaklaştı!

0

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) raporuna göre, otomotiv sanayi üretim ve ihracatta rekora yaklaştı.

2017 yılının ocak ile ekim ayları arasındaki dönemde üretimde yüzde 17 oranında artış meydana geldi. Söz konusu artış ele birlikte üretim 1 milyon 380 bin 175 olarak kayıtlara geçti. Otomotiv sektöründeki ihracat adet bazında incelendiği zaman yüzde 22 oranında artış meydana geldi ve bu artış ile ihracat 1 milyon 103 bin adete çıktı.

Yıl Sonu Tahminleri Revize Edildi!

Geride bıraktığımız son 2 aylık sürece çok hızlı giriş yapan otomotiv sanayi, 2017’nin ilk yarı döneminde açıklanan rakamların sonrasında hedeflerini yukarı yönlü değiştirmişti. 1 milyon 650 bin üretim hedefi olan otomotiv sanayi yeni hedefini 1 milyon 700 bin adete çıkardı. Benzer şekilde ihracat tahminini de 1 milyon 350 binden 1 milyon 400 bine yükseltti. İhracattan elde edilen gelir tahmini ise 27 milyar dolardan 28 milyar dolara çıkarıldı. Bunun sonucunda otomotiv sanayideki üretim geçen yıla göre yüzde 14,4 oranında, ihracat bazında yüzde 22,6 oranında, ihracattan elde edilen gelir bazında ise yüzde 15,7 oranında artış gösterecek.

OSD’nin açıkladığı verilere göre bu yılın ocak-ekim ayları arasında toplam üretim yüzde 17 oranında yükseldi. Otomobil üretimi de yüzde 27 oranında yükseldi. Söz konusu dönemde 941 bin otomobil üretimi, 1 milyon 380 bin de toplam üretim gerçekleşti. Toplam üretim rakamlarına traktör de eklendiği zaman 1 milyon 380 bin 1 milyon 424 bin 91 olarak revize edildi.

Otomotiv Sanayi En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Açıklanan sonuçlara göre otomotiv sanayi ocak ile ekim dönemleri arasındaki üretimi ile en yüksek düzeye çıktı. Benzer şekilde otomobil üretimi de geçen yıl ile bu yılın verileri kıyaslandığı zaman en yüksek seviyesine ulaştı. Ocak-Ekim dönemlerinde toplam otomotiv ihracatı dolar bazında incelendiği zaman ise yüzde 21 oranında artış göstererek 23,8 milyar dolara ulaştı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın